Consent Preferences Hz. Musa Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Hz. Musa Kimdir Kısaca Hayatı

23.02.2020
A+
A-
Hz. Musa Kimdir Kısaca Hayatı

İbrahim peygamberin soyundan gelen ve Mısır topraklarında hüküm süren peygamberlerden olan Hz. Musa, kendisine kitap indirilen resullerden biridir. 4 büyük kitaptan biri olarak bilinen Tevrat, kendisine gönderilmiştir. Tevrat’ın hükümlerini Mısır ve diğer Hanif-Yahudi inanıştaki topraklara iletmek için birçok vazife üstlenmiş ve bunda da Allah-u Teala’nın yardımı ile başarılı da olmuştur. Özellikle Firavun ile olan Kızıldenizin ikiye ayrılma olayında gösterdiği mucizeler ile bilinir.

Mısır toprakları içerisinde bulunan Goşen’de M.Ö 13. Yüzyılda doğduğu sanılmaktadır. Mısır Firavun’u 2.Ramses’in tüm Mısırdaki erkek çocuklarını öldürmeye yeltenmesine rağmen, bizzat onun sarayında hayatta kalmayı başarmış ve ileride kendisine en büyük muhalefeti yaparak Mısır halkını kendi dinine katılmalarını sağlamıştır. Peltek olduğu ve uzun saç ve sakala sahip olduğu rivayet edilmektedir.

İsrailoğullarından Levi kabilesine mensup olan H.z Musa’nın babası İmran’dır. Annesi ise Levi’nin kızı Yochebed’dir.

Firavun ile sürekli olarak mücadele eden ve mucizelerine rağmen bir türlü onu geri çeviremeyen Hz. Musa, son olarak Kızıldeniz’i yararak kendisi ve ona iman edenler geçmiş, ancak Firavun ve ordusu Kızıldenizde boğularak ölmüştür.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.