Consent Preferences Hz. Osman kimdir? Kısaca hayatı | Beyaz Okul

Hz. Osman kimdir? Kısaca hayatı

02.12.2023
A+
A-
Hz. Osman kimdir? Kısaca hayatı

Hz. Osman, İslam aleminin dört büyük halifesinden biridir. Ayrıca henüz yaşarken cennet ile müjdelenen Sahabe’lerden biri olarak tanınır.

Hz. Osman kimdir?

Hz. Muhammed‘in iki kez damadı olmaya mazhar olmuş ve dört büyük halifeden üçüncüsü olmuş olan Hz. Osman, cennetle müjdelenen sahabelerden biridir. Özellikle tevazu sahibi olması ile ve utangaçlığı ile bilinen Hz. Osman, ya da bilinen adı ile Osman bin Affan, 576 yılında Taif’te dünyaya gelmiştir. 12 yıl boyunca halifelik yapan Hz. Osman, özellikle Hz. Ali taraftarları ile olan Camel vakası ile bilinir. Cemel vakasında her iki tarafı Müslüman ve Sahabi olan Hz. Ali ile Hz. Osman’ın savunucuları savaşmış ve ne yazık ki her iki taraftan da şehitler verilmiştir. Tarihe Cemel Vakası olarak geçen bu elim hadise sonrası; “Her iki tarafın da cennette olduğu büyük savaş” olarak bu olay tanımlanmıştır.

Hz. Osman’ın Müslüman olmasını sağlayan kişi Hz. Ebubekir’dir. Hz. Osman ticaretten döndüğü bir sürede Hz. Muhammed’in peygamberliğini ilan ettiğini Hz. Ebubekir’den duyar ve anında oracıkta Müslüman olarak Hz. Muhammed’e iman ettiğini söyler. Hz. Osman, halifeliğinin 12. yılında 17 Haziran 656 yılında Medine’de vefat etmiştir.

İlginizi çekebilir!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.