Hz. Yusuf Kısaca Hayatı Biyografisi

14.03.2020
A+
A-
Hz. Yusuf Kısaca Hayatı Biyografisi

Kuranda da adı geçen peygamberlerden ve Yakup peygamberin çocuğu olan Hz. Yusuf, yakışıklığı ve iyi ahlaklı oluşu ile bilinen biridir. Rüyaları çevirme yeteneği çok gelişmiş olan Hz. Yusuf, özellikle kardeşleri ile yaşadığı kıssadan ve Mısır’a hükümdar olduğu dönemdeki yaşantısından dolayı kendisi hakkında çok şey bilinmektedir.

Kuran-ı Kerim’deki Yusuf suresinde ve diğer surelerdeki ayetlerde, kendisi ile ilgili çok geniş bilgilere sahip oluyoruz. Çok yakışıklı olduğu ve sırf bu yüzden Zeliha adında dönemin Firavun’un eşi tarafından kıskanıldığı ve kendisine birçok oyun ve entrika düzenlendiğini de biliyoruz.

Hz. Yusuf, kardeşleri tarafından da kıskanılmıştır. Hz. Yakup’un kendisini çok seviyor olmasına bir türlü iç sindiremeyen kardeşleri, Yusuf’u bir su kuyusuna atıp kaçtılar. Kuyudaki sesleri işiten bir kafile tarafından görülüp, Mısır’ın en işlek çarşılarından birinde köle olarak satılır. Köle olarak satıldığı yer ise Firavun’un sarayıdır ve Firavun onu çok sever. Ancak, Zeliha’nın iftirası üzerine zindana atılır.

Burada bir rüyayı çevirmesinden sonra zindandan çıkarılır ve günümüzdeki karşılığı Maliye-Ticaret Bakanlığı görevlerine getirilir. Daha sonra Mısır’daki kıtlıktan dolayı yardım isteğine gelen kardeşleri tarafından babasına tekrar kavuşturulur.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.