Consent Preferences İbrahim Müteferrika kimdir? Kısaca hayatı | Beyaz Okul

İbrahim Müteferrika kimdir? Kısaca hayatı

07.11.2023
A+
A-
İbrahim Müteferrika kimdir? Kısaca hayatı

Özellikle tarih derslerinden aşina olduğumuz bir isim olan İbrahim Müteferrika kimdir? Kısaca hayatını sizler için derledik.

İbrahim Müteferrika kimdir?

Macar asıllı Osmanlı devşirmelerinden olan ve o gün ki Romanya topraklarında bulunan Osmanlı prensliğindeki Kaloşvar’da 1674 yılında doğdu. Çevirmen, yazar, yayımcı ve matbaacı olarak çeşitli mesleklerde çalışmış olmasına rağmen, onun bu kadar bilinir olmasını sağlayan en önemli nokta, matbaaya kazandırdıklarıdır. Osmanlı döneminde de özellikle matbaa alanında yaptığı başarılı işlerle anılmıştır ve bu işlerin başında da ilk Türkçe kitabı basması gelir. İbrahim Müteferrika, Türk tarihinde Türkçe kitap basan ilk kişidir.

Macar asıllı olmasına rağmen ve Kaloşvar’da mütevazi bir hayat yaşamasına rağmen, Osmanlı yöneticileri tarafından İstanbul’a davet edilmiştir. Ve burada Müslüman da olmuştur. En önemli eserlerinden biri de o zamana kadar bu kadar ayrıntılı çıktısı alınmayan Marmara Denizi haritasıdır. Birçok kitap basmış ve bunlardan bazıları; Vesilet-üt-Tıbâa, Risâle-i İslamiyye ve Usul el-Hikem fi Nizam el-Ümem kitaplarıdır. Aynı zamanda bazı kitaplar çevirmiştir. Bunların başında da Fiyuzat-ı Mıknatısiye adlı kitap gelmektedir. İbrahim Müteferrika 1745 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.