Amatör Hikayeler: İlkbaharın Düşündürdükleri

Çiçek, kelebek, yeşil, umut, sevgi, güneş, aydınlık, bereket, kuş, çocuk, bağ, bahçe, gençlik,sevinç, neşe, renk,cümbüş, duygu, hayat ,can, ,aşk vb. gibi yüzlerce kelimeyi barındıran, binlerce cümlenin, onlarca şiirin ilham kaynağı mevsimlerin en güzelidir belki de ilkbahar….
Sonbaharda yapraklarla birlikte dökülür sanki umutlarımız da. Bu yüzden hüzündür Sonbahar… Çıplak kalan ağaçlar gibi sessiz, savunmasız kalır yüreklerimiz. . Yerini Kışa bırakırken toprağa karışır sanki neşemiz de yapraklarla birlikte. Hüzün sessizce yerini karamsarlığa bırakır. Uzun geceler ve soğuk havalar zaten kararmış yüreklerimizi karartır, katılaştırır. Kış karadır. Güneş’i saklar kara bulutları ile. Çetin ve acımasızdır. Dayanamaz birçok canlı. Kışa yenik düşer. Yasam sevincini kaybeder bir çoğu..

İlkbaharın ayak sesleri ile anlarız ki umutlarımız çoğalsın diye döküldü o yapraklar ve toprağa karıştı. Bereketlendiğini ve elinde çiçeklerle yeniden bize ulaştığını görürüz hayretle. Önce güneş gösterir gül yüzünü. Isıtırken ışığını da esirgemez.. “Her şey güzel olacak” dedirten mevsime ‘’Merhaba’’ der tüm canlılar yeniden. Yeniden başlar hayat sanki. Bahar temizliği telaşı başlar önce evlerde. Evlerdeki kir pas ile yüreklerdeki kiri pası da aradan çıkarırlar sanki kadınlar el birliği ile. Kışa yenik düşmeyerek bahara ulaşan tüm canlılar güzelleşirken dokundukları her şey de güzelleşir birden.

Doğa uyanmaya başlar. Ilık ılık kan giderken tüm hücrelerine kabına sığamaz canlılar. Kimisi filiz verir, kimisi çiçek açar. Bir günlük ömrüne rağmen muhteşem renkleri ile görsel şölene eşlik eder kelebekler.  Arılar bal yaparken coşkuyla, can da verir çiçekten çiçeğe . Kuşların sesi avaz avaz ”Hayat yeniden başlıyor, sen de katıl” der gibidir.

Çocuklar evlere sığamaz, taşarlar bahçelere, sokaklara. Sesleri karışır kuş seslerine. İlkbahar uzun gecelerin sabahı, umudun, aydınlığın mevsimidir. Berekettir. Çiçek çiçek açar her canlının yüreğinde sevgi.. Gençlik iksiri saklıdır göğsünde. Bütün yaşlar on sekizdir ilkbaharda.  Kör eder gözleri bazen heyecanlar. Düşünce dünyasının derinleştiği,  ufukların genişlediği, duyguların coşkunlaştığı, şair olmayanların bile şiirler yazmaya başladığı bir mevsimdir ilkbahar.

Acemidir yeni doğan gibi insan biraz ilkbaharda. Bu yüzden en güzel duygular yaşanırken, en büyük hataların faili  olduğu da görülür bazen. Orhan Veli’ye ‘’Beni bu güzel havalar mahvetti’’ dedirten havalar ilkbahara aittir. Ve ilkbaharın havası bazen kasırga etkisi yaratabilir hayatlarımıza.

Ömrümüzde Güneş, kuş cıvıltıları, çocuk sesi, sevgi, umut  eksik olmasın. İlkbahar bereketi ve neşesi gelsin Dünya’ya.  Bütün mevsimleri bir arada yaşayan ülkemize de yeniden umut getirsin bahar.. Yaşadığımız karamsarlık, korku ve şiddet son bulsun.. Elinde bomba, silah olan yürekleri katılaşmış insanların yüreğini ısıtsın Güneş yeniden. Kötülük ile dolu olan beyinlere kuş sesi ve çocuk sesleri dolsun. Düşünceleri iyiden, barıştan, sevgiden yana olsun. Hoş geldin ilkbahar… İyi ki geldin..

Behiye TOPRAK


Amatör Hikayeler: İlkbaharın Düşündürdükleri


Amatör Hikayeler: İlkbaharın Düşündürdükleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.