İnsan Beşer Bazen Şaşar Kompozisyon

İnsan, hata yapmaya ve şaşırmaya meyilli bir varlıktır. Hataları yapa yapa olgunlaşır insan. Zaten hatasız kul olmaz ve bunu yapan kişiler de toplumdan dışlanmamalıdır. İnsan olduğu yerde şaşırma, yanlış yapma ve hata yapmak gayet normaldir. Çünkü insan beşer bazen şaşar diyoruz yeri geldiğinde. Bu atasözü de çok iyi gösteriyor ki, insan bazen şaşar.

Hata yapmış insanı toplumdan dışlamak, onları ayıplamak ve geri dönüşü olmayan bir çıkmaza sokmak çok yanlış bir tutumdur. Bu tutuma asla başvurmamak ve yapabiliyorsak onlara hatalarını bir daha tekrar etmemelerini tembihlemek bize yakışır. Bu kişi bir arkadaşımız, bir akrabamız, bir sevdiğimiz olabileceği gibi aramızın iyi olmadığı biri de olabilir. Ya da hiç tanımadığımız biri de olabilir. Hata yapmak, sadece bize ve sevdiklerimize has ve affedilebilir bir durum değildir. Herkese özgü bir durumdur ve bize yakışan sadece affetmektir.

Çevremizdeki insanları değiştiremiyorsak ve bu çevreyi de terk edemiyorsak, herkesin hata yapabilir olduğunu da kabul etmek zorundayız. Aksi takdirde, bizim de hiç hata yapmamamız gerekir. Ancak yapıyoruz ve bu da çok doğal bir durum.

İnsanlar her zaman hata yapabilir, hatasızlık Allah’a mahsustur. Önemli olan hatalardan ders çıkarıp tekrara düşmemek. Beyaz okul olarak tavsiyemiz hata yapmaktan korkmayın, hatalardan ders çıkarın. Yeniliklere açık olun.


İnsan Beşer Bazen Şaşar Kompozisyon


İnsan Beşer Bazen Şaşar Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.