Consent Preferences Isaac Newton Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Isaac Newton Kimdir Kısaca Hayatı

26.02.2020
A+
A-
Isaac Newton Kimdir Kısaca Hayatı

Isaac Newton, 4 Ocak 1643 yılında İngiltere’nin liman şehirlerinden Woolsthorpe’de dünyaya geldi. Kendisi çok yönlü kişiliği ile bilinmektedir. Filozof, mucit, ilahiyatçı, matematikçi ve fizikçi kişiliği ile onlarca farklı alanda bilimsel ve ilimsel çalışmalara imza atmıştır. Tarihin en önemli kişilerinden biri olarak halen günümüzde özellikle Fizik alanında kendisinden bahsedilmektedir. Optiğin, kütle çekiminin, hareketin ve diğer birçok fiziksel literatürün merkezinde kendisi bulunmaktadır.

Klasik mekaniğin babası olarak bilinen Isaac Newton, özellikle hareketin 3 kanununu ispatlamıştır. Aynı zamanda Keplerin hareket kanunlarının da ispatını en net şekilde ortaya koymuştur. Renk kuramının da ilk defa en açık şekilde kendisi tarafından ispatlandığı bilinmektedir.

Albert Einstein’den sonra milenyumun en önemli bilim adamları arasında ikinci sırada yer alması, aslında onun ne kadar önemli bir bilim adamı olduğunu da kanıtlamıştır. Isaac Newton, Cambridge’te eğitimini tamamlayarak daha sonra Trinity College’de bilimsel çalışmalar alanına yoğunlaştı.

Trigonometri, cebir ve geometri alanlarına odaklandı. Antik Yunanca ve Latince’yi de bu sürede öğrenerek felsefe alanına da odaklanmıştır. Descartes, Kopernik, Kepler, Galileo, Aristoteles ve daha birçok bilim ve ilim insanında etkilenmiştir. 1727 yılında 84 yaşında iken İngiltere’de öldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.