Consent Preferences İsraf İle İlgili Kompozisyon Örnekleri | Beyaz Okul

İsraf İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

İsraf etmek boşa harcamak, gereksiz tüketmek, savurganlık anlamına gelmektedir. Günümüz dünyası küresel ısınma, çevre kirliliği ve hızlı nufüs artışı gibi sorunlarla uğraşırken dördüncü sırayı israf almaktadır. İsraf etmek hem dinimizce yasaklanmıştır hem de daha yaşanılabilir dünyayı sabote eden bir davranıştır.

İsraf insanlığa, çevreye, diğer canlılara zarar veren bir eylemdir. İsraf etmek empati yapan insanlarda görülmeyen davranıştır. Empati yapan bireyler israf etmeyeceğini bilir, çünkü boşa kullanılan her bir tüketim malzemesine muhtaç olan binlerce insan olduğunun farkına varır.

İsraf etmeyi engellemek için küçük dokunuşlarla hayatımızdan başlayabiliriz. Ekmek kırıntılarının bir yerde toplanması ve diğer canlılara verilmesi; her sabah kalktığımızda kullandığımız musluk suyunu boşa akacağı vakitlerde kapatıp elimizi sabunlayıp tekrar açmamız gibi bir çok tasarruf tedbiri uygulanabilir. Yiyeceğimiz kadar alışveriş yapmak, ziyan olmayacak kadar ihtiyacımıza göre market ürünü almak bunlara birer örnektir.

En basitinden bizler evden çıkınca beyaz eşyalarımız çalışmasa bile prizde fişleri takılıyken elektrik tüketirler. Evden çıkarken bu fişleri prizden çekmek bile israfı engeller.

İsraf davranışının zıt davranışı ise tasarruf ve tutumluluktur. Dünyamız için tasarruf etmenin faydaları saymakla bitmez. Hepimiz geleceğe umutla bakmak istiyorsak ve bizlerinde bir gün torunları olacağını; bu torunların en az bizimki kadar temiz bir dünyada yaşamasını istiyorsak israftan kaçınmalıyız.

Beyazokul.com


İsraf İle İlgili Kompozisyon Örnekleri


İsraf İle İlgili Kompozisyon Örnekleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.