İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Yazı

12 Mart İstiklal Marşının kabulü ile ilgili kısa bir yazı hazırlamak istedik bugün. Marş bir milletin bağımsızlık simgelerinden olan olgudur. Yani para gibi, bayrak gibi, başkent gibi önemli bir bağımsızlık simgelerindendir. Milli müsabakalarda, yarışlarda olimpik oyunlarda kazanan adayların veya karşılaşan adayların ülkelerini temsilen milli marş okunur.

İstiklal Marşının kabulü nasıl oldu?

Milletimiz kurtuluş savaşında İsmet İnönü sayesinde başarılar alıyordu. Yokluk ve sefalet içerisinde olan milli birliklerimiz için o zaman bir marş yazılması istendi. Tbmm bu konuda en mantıklı çareyi yarışma yapmakta buldu. Milli bir marş yazılacak ve kazanana ödül verilecekti.

Mehmet Akif Ersoy adlı şair katılmak istemedi. Çünkü ucunda para ödülü olması ona ilgi çekici gelmiyordu. Maarif vekaletine yüzlerce şiir başvurusu geldi. Fakat o kadar şiirden hiç biri milletimize marş olacak nitelikte değildi. Bunun üzerine dönemin milli eğitim bakanı Ersoy’a bir davet yollar. Ve aradan geçen kısa bir süre sonra 12 Mart 1921 tarihinde Mehmet Akif’in gönderdiği bu şiir marş olarak seçilir.

Kabulden hemen önce Millet Meclisinde okunan Milli Marş vekillerce alkış yağmuruna tutulur.

Meclisce verilen ödül parasını Mehmet Akif Ersoy hayır kurumlarına bağışladı.


İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Yazı


İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Yazı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.