İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon

Bu yazıda anlamı ve duygusu büyük olan İstiklal marşının önemi ile ilgili kompozisyon hazırlayacağız. İstiklal Marşımız’ın bizlere verdiği duygusal bağ ve anlam çok büyüktür. 1921 yılında düşman yurdumuzu çepeçevre sarmış, işgal altında kaldığımız bir yıldı. Mustafa Kemal sayesinde ilk defa TBMM açılmış ve tüm illerden seçilen milletvekilleri meclisteki yerlerini almıştı.

İlk meclisimiz büyük bir karar alır ve genç, yaşlı demeden herkes askere çağrılır. Amacımız bellidir. Elimizde hiçbir güç hiç bir cephane olmasa da yüreğimizle savaşıp yurdu kurtarmaktı amacımız. TBMM batıdaki savaş cephesine İsmet İnönü’yü atar ve onun sayesinde üst üste galibiyetler almaya başlarız.

İşte o zaman farkedilir ki bizlerin bu kahramanlıklarını ortaya çıkaran bir milli marşımız yok. TBMM deki maarif vekaleti (günümüz meb gibi düşünün) para ödüllü bir milli marş yarışması düzenler. Önceleri kimse kazanamaz, Mehmet Akif’e teklif gönderilir. Para konusundan dolayı katılmak istemese de sonunda bir şiir yazar ve kazanır. O parayı da hayır kuruluşlarına bağışlar.

Milli marşımızın önemi büyüktür çünkü; yokluk içerisinde, fakirlik içerisindeki milletimizin savaştaki kahramanlıklarını anlatır. Büyüktür çünkü; yurdun dört tarafında düşmanlar varken Mehmetlerin, Ahmetlerin, Şerife bacıların, yetimlerin ve öksüzlerin, gariban halkımızın kurtuluşunu anlatır.

Bu kompozisyonun yanında Mehmet Akif Ersoy ile ilgili kompozisyonlar konusunu da okuyabilirsiniz.


İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon


İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.