Consent Preferences John Locke kimdir? Kısaca hayatı | Beyaz Okul

John Locke kimdir? Kısaca hayatı

02.11.2023
A+
A-
John Locke kimdir? Kısaca hayatı

John Locke, İngiliz asıllı klasik liberalin öncü atalarından biri olarak bilinir. Ünlü bir filozof ve aydın düşüncelerini dünyaya yaymış bir düşünürdür.

John Locke kimdir?

29 Ağustos 1632 yılında “Güneş Batmayan İmparatorluk İngiltere’nin Wrington, Somerset bölgesinde doğmuştur. 17.yüzyılın en ünlü filozoflarındandır. Avrupa’da başlayan aydınlanma ve düşünce çağının en önemli figürlerinden biridir. Bununla birlikte düşünceye çok önem vermiş ve düşüncenin insan ilişkisine ve toplum üzerindeki etkisine değinmiştir.

John Locke, İngiliz klasik liberalizm düşüncesinin öncüsü İngiliz filozof

Oxford Üniversitesi’nde okuyan John Locke, aslında bir Tıp bilimcisi idi. Fakat bu alana yönelmeyi tercih etmemiş ve bunun yerine, siyaset ve yazarlıkla kendini daha çok tanıtmaya başladı. İngiltere’den ayrılan ve daha sonra İngiltere’de meydana gelen İkinci İngiliz Devrimi ile geri dönen John Locke, Liberalizm’in en önemli savunucularından biri olarak bu ülkede yaşamaya devam etmiştir.

Aynı zamanda Rasyonel Pedagoji’nin de savunucularından biri olmuştur. Jean Jacques Rousseau ile Thomas Hobbes’ın içerisinde bulunduğu üçlü liberal düşünürden biridir. Hükümet Üzerine İki Deneme ve Devlet adlı yapıtları ile halen en çok okunan Liberalcilerden biridir. 72 yaşında 1704 yılında İngiltere’de ölmüştür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.