Jules Verne Kimdir Kısaca Hayatı

03.03.2020
A+
A-
Jules Verne Kimdir Kısaca Hayatı

Jules Verne, 8 Şubat 1828 yılında Fransa’nın banliyöleri ile ünlü şehirlerinden Nantes’te dünyaya geldi. Jules Verne yazar ve gezgin kişiliği ile bilinse de, aslında onun en önemli eseri olan “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” adlı eseri ve yine birkaç yıl sonra yazdığı “Seksen Günde Devri Alem” eseri ile tanınmaktadır. Çok güçlü dil kullanımı ve aynı zamanda sürükleyici anlatımı ile, döneminin diğer yazarlarından ayrılmıştır.

Jules Verne, “Bilimkurgunun Babası” olarak bilinir ve günümüzdeki çizgi romanın bilim kurgu alanına kaymasında önemli etkilere sahiptir. Eserlerinde birçok bilim kurgu makinalarına değinmesi, günümüzdeki silahların ve teknolojilerin önemli oranda etkilenmesine sebep olmuştur. Özellikle denizaltılar ve uzay araçları, bu bağlamda kendisinin eserlerinden etkilenerek icat edilmiştir. Çünkü kendisi çok yönlü ve çok geniş bir yaratıcılık ile eserlerini oluşturuyor, kimi zaman kahramanlarını denizin altında kimi zamanda gökyüzünde gezdiriyordu.

Onun hayal dünyası öylesine gelişmişti ki, halen birçok teknoloji aracına ilham kaynağı olduğu bilinmektedir. “Dünya’nın Merkezine Yolculuk” adlı eserinde de bunları açık bir şekilde görebiliyoruz. Jules Verne, Fransa’da 1905 yılında Amiens’te öldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.