Kaba Motor Becerileri Nelerdir?

Çocukların büyümesi ve sağlıklı bir birey haline gelebilmesi için gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Bir çocuğun gelişimini tamamlayabilmesinde bedensel gelişimin içerisinde yer alan kaba ve ince motor becerilerini uygulayabilmesi etkilidir. Kaba motor becerileri şuanda yaptığımız pek çok hareketin uygulanabilmesini ve bireyin yaşamını devam ettirebilmesini sağlayan becerilere verilen isimdir. Bu becerilerde gerilik veya yavaşlama olması çocuğun gelişiminin geriden geldiğine işaret etmektedir.

Kaba motor becerileri için örnek vermemiz gerekirse; bir yerden başka bir yere atlamayı, bulunduğu yerde zıplamayı, bir yerden başka bir yere giderken yürümeyi ya da koşmayı faaliyetlerini yerine getirebilmektedir. Bunların yanı sıra yukarıya doğru tırmanma da kaba motor becerileri arasında yer almaktadır. Bu becerilerin yapılabilmesi için bazı aktivitelerin çocuğa yaptırılması önem arz etmektedir.

Çocuğunuzun kaba motor becerilerinin gelişmesi için öncelikle onlara fiziksel aktiviteler yaptırmanız gerekmektedir. AVM ve çocuk kulüplerinde bulunan tırmanma duvarları onların kaba motor becerilerinin gelişmesinde oldukça etkilidir. Akranlarıyla parklarda ya da bahçelerde koşma yarışları yaptırarak kaba motor becerilerini geliştirirken rekabet duygusunu da aşılamış olursunuz.

İnce motor gelişimi ne demek?

Burada ise kaba hareketler yerine ince hareketler akla gelmedir. Yani tutma, kesme, yada silme gibi küçük kaslarımızla yapabileceğimiz hareketlerdir.

Kısaca örneklerle özetlemek gerekirse yürümek ve koşmak kaba motor iken; kesmek veya kalem tutabilmek ince motor beceriler arasında yer alır.

Beyazokul.com


Kaba Motor Becerileri Nelerdir?


Kaba Motor Becerileri Nelerdir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.