Consent Preferences Kadınlar Günü İle İlgili Yazı | Beyaz Okul

Kadınlar Günü İle İlgili Yazı

Dünya Kadınlar Günü, BM vasıtası ilke kez 1975 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Ancak öncesinde feminist hareketlerden dolayı bazı ülkelerde sıklıkla gündeme gelmiş ve yine bazı ülkelerde kutlanmıştır. Bu ülkelerin bir kısmında resmi tatil olarak kutlandığını biliyoruz. Özbekistan bu ülkelerden biridir.

Hayatın tüm yükünü sırtında taşıyan kadınlarımız için 8 Mart çok önemli bir anlam taşıyor. Bu tarih, yılda birkaç kez hatırlanan kadınların, ne kadar değerli olduklarını az da olsa gösteren bir gün

Kadınlar Günü

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Dünya Kadınlar Günü olarak ifade edilen 8 Mart’ın, ülkemizde de kutlanıyor olması, bizim de kadınlarımızın ne kadar kutsal ve değerli olduğunu gösteriyor.

Kadınlar erkenden evlenmeye zorlanmakta, istemediği işi yapmakta ve çalışma hayatında sistemli taciz ve suistimale maruz kalmaktadır. Bunlara artık dur demenin zamanı geldi ve geçiyor.

Bu günde, bir anne, bir kız, bir eş veya yakın bir akraba, hangi kadın olursa olsun, özel olduklarını hatırlatmak gerekir. Onlara pahalı hediyeler almak gerekmiyor illa ki. Bir güzel söz, bir şiir, bir şarkı veya bir gül. Gerçekten de onların gönüllerini fethetmek için çok mükemmel hediyelerdir bunlar. Sadece hatırlamak ve yanaklarına bir buse kondurmak, onlar için dünyaya değerdir.

Dünya Kadınlar Günü Şiirleri

kadınlarımız
kadınlarımız, annelerimiz…
eli öpülesi, kalbi temiz
gönlül çiçekleri
yürek temizliği

nasıl kıyarsın anneye
bir fiske vurup çiçeğe
kırarsın temiz yüreğini
insalık ölür
yaşam bitmez mi sanırsın

kadına şiddet dursun
yapanlar cezasını hemen bulsun
kadına taciz dursun
yapanlara ağır cezalar verilsin
hayat yaşanılır olsun

www.beyazokul.com


Kadınlar Günü İle İlgili Yazı


Kadınlar Günü İle İlgili Yazı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.