Consent Preferences Kanuni Sultan Süleyman Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Kanuni Sultan Süleyman Kimdir Kısaca Hayatı

31.12.2022
A+
A-
Kanuni Sultan Süleyman Kimdir Kısaca Hayatı

Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı Dönemi’nde en geniş topraklara ulaşmış padişahtır. Aynı zamanda en fazla yer fethetmiştir ve bu yüzden kendisine Muhteşem Süleyman da denilmektedir. I. Süleyman, 1494 yılında Trabzon Sancağında doğdu. Babası I. Selim’dir. Belgrad, Rodos gibi yerleri fethetmesinin yanı sıra binlerce yıl yıkılmayan Safevi Devleti’ni de yıkmıştır. II. Selim’in babasıdır ve aynı zamanda bir süre önce Türk TV’lerinde yayınlanan filmde de bilindiği gibi, eşi, entrikalar ile ünlü Hürrem Sultan’dır.

Osmanlı Döneminin en uzun padişahlık yapan sultanıdır. 46 yıl boyunca padişah olarak kalan Sultan Süleyman, 13 sefere katılarak bu alanda da önemli başarılara imza atmıştır. İstanbul’da yapılan ve Dünya’nın en gözde mimarilerinden birine sahip Mimar Sinan imzalı Süleymaniye Camii’ni yaptırmıştır.

Baki, Fuzuli ve Pir Sultan Abdal gibi şair ve halk ozanları onun döneminde yaşamışlardır. Zigetvar Seferi sonrasında burayı kuşattıktan sonra felç geçirmiş ve vefat etmiştir. Askerlerin etkilenmemesi için 48 boyunca ölümü kimseye söylenmemiştir. 71 yaşında 1576 yılında vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.