Kara Fatma Kimdir Kısaca Hayatı

14.03.2020
A+
A-
Kara Fatma Kimdir Kısaca Hayatı

Kurtuluş Savaşının kadın vatanseverlerinden biri olan Kara Fatma ya da nüfustaki kayıtlarında Seher bilinen bu savaşçımız, 1888 senesinde Doğu Anadolu’nun Erzurum vilayetinde dünyaya gelmiştir. Evet Kurtuluş Savaşında yüzlerce ve hatta binlerce kahramanımız var ancak Kara Fatma gibi değerler gerçekten de çok önemli görevler ve işler başardığı için Kurtuluş Savaşının simgeleri olmuşlardır.

İstiklal Madalyasının da sahibi olmaya hak kazanmış olan Kara Fatma, Balkan Savaşlarında önemli görevler üstlenmiştir. Zaten eşi de Ahmet Bey, bu savaşlarda komutan olarak görev almış ve ciddi manada büyük başarılar elde etmiştir.

I. Dünya Savaşının seyrini değiştiren Kafkas Cephesinde de görev almış ve burada da eşi ile birlikte çok büyük zaferler elde ederek düşmana korku salmıştır. 1919 yılında başlamak sureti ile ülkenin birçok bölgesinde yapılması planlanan kongreler zincirinin en önemli ayaklarından birini oluşturan Sivas Kongresi zamanında, bizzat Mustafa Kemal ile tanışmış ve Atatürk’ün talimatı ile Batı Cephesi’ne komutan olarak atanmıştır. Daha sonra milis güçlerine katılarak burada adam kaçırma ve silah-mühimmat baskını gibi işlere yöneldi ve bunlarda muvaffak oldu. 1955 yılında İstanbul’da vefat etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.