Consent Preferences Karacaoğlan Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Karacaoğlan Kimdir Kısaca Hayatı

24.02.2020
A+
A-
Karacaoğlan Kimdir Kısaca Hayatı

Karacaoğlan, tarihimizin en önemli ozanlarından biridir. Özellikle saz şairi olarak bilinen Karacaoğlan, yüzlerce şiirini tezenenin gölgesinde türküye dönüştürerek söylemiş ve bir efsane olarak gönüllerde taht kurmuştur. Karacaoğlan’ın hangi yılda doğup vefat ettiği tam olarak bilinmese de, 17. Yüzyılda doğup büyüdüğü var sayılmıştır. Çukurova Torosları’nda doğduğu sanılmaktadır.

Günlük konuşma dili ile yazılan şiirlerinin yanı sıra, hece ölçüsünün basit hali ile de yazılan yüzlerce şairi vardır. Karacaoğlan aslında bir yönü ile de halk ozanıdır. Karacaoğlan’a bazı kaynaklarda Köroğlu ve Aşık Kerem adları da verilmiş ve bu şekilde efsaneleşmiştir. Osmanlı Dönemi’nin en önemli halk ozanlarından biridir.

Karacaoğlan şiirlerini daha çok Doğa, aşk ve insanlık temalı olarak yazmıştır. Birçok halk ozanından etkilenmiş ve birçoğunu da etkilemiştir.

Pir Sultan Abdal, Aşık Garip ve Öksüz Dede gibi çok ünlü ve güçlü halk ozanlarından etkilenen Karacaoğlan, Aşık Hasan, Aşık Ömer ve Katibi’nin de yer aldığı bir çok halk ozanını da etkilemiştir. Bilinen şekli ile 500’ün üzerinde şiiri vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.