Consent Preferences Katip Çelebi Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Katip Çelebi Kimdir Kısaca Hayatı

25.09.2020
A+
A-
Katip Çelebi Kimdir Kısaca Hayatı

Katip Çelebi ya da bilinen diğer adı ile Hacı Halife, 1609 yılında İstanbul şehrinde dünyaya geldi. Osmanlı devrinde yaşamış olan Türk ilim insanı – aydını olan Katip Çelebi, özellikle astronomi ve coğrafya alanlarında bilimsel çalışmalar yapmıştır. Aynı zamanda birçok tarihi kişinin biyografisini de geniş bir şekilde araştırmış ve paylaşmıştır. Bununla birlikte; Katip Çelebi, Tarih alanında da önemli çalışmalar sergiledi.

Katip Çelebi denilince akla ilk olarak tarih ve coğrafya alnındaki bilgisiyle öne çıkan Osmanlı bir aydın olduğu akıllara gelmektedir. Keşf ez-zunûn ‘an esâmî el-kutub ve-l-fünûn adlı 15.000 kitabın derlemesinden oluşan bir kitaptır ve Katip Çelebi’nin en önemli eseri olarak bilinir. Aynı zamanda Keşf ez-zunûn ‘an esâmî el-kutub ve-l-fünûn 10.000 müellifli bir kitap olarak da tarihteki en derin kitapların başında gelmektedir.

İbrahim Müteferrika tarafından kendisinin ölümünden çok sonra yayımlanan Cihannuma kitabı da Katip Çelebi’nin ustalık dönemi eserlerindendir. 17.yüzyıl Osmanlı dönemindeki güçlü nesir yazarlarından olan Katip Çelebi, onlarca nesir türü yazısı ile sonraki dönem yazarları da etkilemeyi başarmıştır. Arapça, Farsça ve Türkçe dillerinde kitaplar yazmıştır. Genelde Arapça dilindeki yazıları daha çok ilgi uyandırmıştır. 1657 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.