Consent Preferences Kazım Karabekir Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Kazım Karabekir Kimdir Kısaca Hayatı

27.02.2020
A+
A-
Kazım Karabekir Kimdir Kısaca Hayatı

Musa Kazım Karabekir, 5 Ağustos 1946 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Atatürk ve İsmet İnönü’den sonra, bilinen en önemli Türkiye Cumhuriyeti asker ve siyasetçilerinden biridir. Alçıtepe Kahramanı lakabı ile bilinir. Türk Kurtuluş Savaşı’nın en önemli figürlerinden biri olan Kazım Karabekir, mükemmel bir askeri zekaya ve kabiliyete sahipti. Bu yüzden askeri komutada da birçok üst düzey görevler üstlenmiştir.

Yine bununla birlikte TBMM’nin meclis başkanlığı görevini üstlenmiş ve diğer siyasi kademelerde önemli noktalara gelmiştir. Özellikle kurtuluş savaşı döneminde doğu cephesindeki üst düzey başarılarından dolayı, kendisine istiklal madalyası da taltif edilmiştir.

Harbiye Mektebi’ni bitirdikten sonra Erkan-ı Harbiye’de okumuş ve daha sonra İstanbul’da eğitim hayatını devam ettirmiştir. Soyunun Karamanoğullarına dayandığı ve aslen Karamanlı olduğu düşünülmektedir.

Enver Paşa’nın önderliğinde kurulan İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin de önemli temsilcilerinden biridir. 31 Mart Vakası’nı bastırmak üzere oluşturulan Hareket Ordusuna da katılmıştır. I. Dünya Savaşı döneminde Çanakkale Boğazı’nı savunmuş ve daha sonra Doğu Cephesi’nde de önemli görevler üstlenmiştir. 1948 yılında 65 yaşında iken Ankara’da öldü.

Beyazokul.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.