Kekemelik İlerde Düzelir Mi

Kekemelik, bazı kelimeleri ya hiç çıkaramama, ya eksik çıkarma ya da geç çıkarma durumudur. Bu durum, genetik olabileceği gibi, sonradan da bazı kaza ve şokların ardından refleks kaybı kaynaklı da olabilir. Aynı zamanda kekemelik, zamanla ya da daha iyiye gidebilir veya daha da kötüleşebilir.

Bu yüzden, henüz kekemeliğin ilk aşamasında iken gereken tedaviler ve eğitimlere başvurmak gerekir. Bununla birlikte, kekemeliğin ileride düzelme durumu da söz konusu olmakla birlikte bunu bekleyerek hiçbir şey yapmamak çok büyük sorunlara neden olabilir.

Kekemelik İlerde Düzelir mi?

Kekemelik bazı insanlarda sonradan geçmiştir ve hatta hiçbir şey yapmadan da geçen örnekler vardır. Buna bazı komplikasyonların son bulması ve spazmların son bulması neden olabilir. Ancak bazı durumlarda, ileride düzelmeyi bırakın, daha da kötü olabilmektedir. Bu yüzden doğuştan ise 2-3 yaşlarında, sonradan olmuşsa da ilk haftada hemen tedavi yöntemlerini araştırmanız ve kendiliğinden geçmesini beklememeniz gerekir.

Kekemeliğin sonradan geçmesini desteklemek adına bazı şeyleri de yapabilirsiniz. Çocuğun konuşma esnasında, son harfi ya da harfleri onun yerine söylemeyin ve onun kelimeyi veya cümleyi tamamlamalarını beklemelisiniz. Dil ve konuşma terapistlerinden sık sık yardım almalısınız.

Onlarla alay etmekten hem kendinizi hem de çevresindekileri sakının. Bu, onda öz güven eksikliğine neden olur ve aşırı derecede strese girmesine neden olabilir. Stres, kekemeliğin derecesini arttıran en ağır nedendir. Buna dikkat etmelisiniz.

Beyazokul.com


Kekemelik İlerde Düzelir Mi


Kekemelik İlerde Düzelir Mi
YORUMLAR

  1. eray kaya dedi ki:

    gerçektende çok güzel işimi yarayan herşey var burada bu sitenin kurucusuna teşekkürler!!!!!!!!!!!!!