Kitap Okumak

Kitap yazmak çok uzun süren araştırma ve ciddi birikim gerektiren bir iştir. Yazılma aşamasına gelinceye kadar kitap bir çok aşamadan geçmektedir. Raflarda yerini almadan önce defalarca yazılan, değiştirilen her paragrafı, her sözcüğüne kadar ince ayrıntılarına kadar düşünülen kitap, tamamlandıktan sonra tüm insanların malı olmuştur artık. Bu da çok büyük bir sorumluluktur kitap yazan için. Kitaplar sadece yazarlarının kişisel düşüncelerinden oluşmazlar. Kitaplar, yazarın gözlem ve betimleme gücüyle, hayal dünyasıyla aktardığı ve insana ait her şeydir. Bu nedenle kitaplar yararlıdır. Bir kere başka insanların yaşamlarını öğreniriz kitaplardan. Başka ülkeleri tanırız. Belki kendi yüzümüzü başkasının gözünden görmeyi öğreniriz. Bazen hiç gitmediğimiz bir ülkeyi, bir şehiri veya bir kasabayı  sanki defalarca gitmiş gibi okuduğumuz kitaplardan öğreniriz.


Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
Kitap okumak tek kelimeyle mükemmel bir eylemdir. Kitap okumanın yararlarını yazmak için bile bir binlerce sayfalık kitap yazmak gerekir.
Kitap Okumanın Faydaları Madde Madde
Kitap okumanın yararları maddeler halinde şöyle belirtilebilir:
1. Kitap okumak ile ders çalışma alışkanlığı arasında önemli bir ilişki vardır.  Akşamları, okul dersleri dışında kitap okumak der çalışma alışkanlığını pekiştirmektedir.
2. Okunan her kitap, bilgi dağarcığını artırırır. Dersler başta olmak üzere akıcı bir öğrenmeye eşlik eder.
3. Sözcük dağarcığını artırır. Böylece konuşma dilinin daha akıcı ve anlamlı olması mümkün olacaktır.
4. Kitap okuyan kişi, çevresinde olup bitenlere karşı daha duyarlı ve ilgili olur.
5. Kitap okuyan kişi, düşünerek adım atar. Olaylar karşısında hırçın, fevri ve aceleci değil akılcı bir tutum sergiler.
6. Kitap okuyan kişinin belleği (hafızası) gelişir.
7. Kitaplar insanın en yakın arkadaşı olabilir. Kitaplar insanlara hem öğretir hem de eğlendirir.
8. Kitaplar bilgi kaynaklarıdır. Öğrenilmek istenen hemen her şeye kitapla ulaşmak mümkündür.
9. Kitaplar, insanlara başkalarını anlama ve tanımayı öğretir. İnsanın kendiniğ başkasının yerine koyma (empati) duygusuna sahip olmasını sağlar. Kitaplar sayesinde insanlar, başka insanların da duygularını, yaşantılarını, acılarını ve sevinçlerini öğrenirler.
10. Kitaplar sayesinde yeni yeni arkadaşlıklar kurulabilir. Okunan kitaplar paylaşıldıkça dostluklar pekişir.
Elbetteki yukarıda belirtilen 10 madde kitap okumanın faydalarını anlatmaya yetmez. Peki bunca faydasına rağmen kitap okumanın zararları neler olabilir? Onları da maddeler halinde yazalım mı? Şaka şaka. Kitap okumanın hiç bir yan etkisi, zararı yoktur. Bunu da zaten kitaplardan öğreniriz.

Niçin Kitap Okumalıyız?
 Gelişmiş ülkelerde kitap okumak için kişi başına günde ortalama 25 dakika zaman ayrılıyor. Bu durum gösteriyor ki ülkemiz insanı da kitap okuma konusuna özen gösterilmelidir.  Çocukların daha yaparak yaşayarak öğrenmelerinin daha kolay olduğu gerçeğiyle, aile bireylerinin kitap okuyarak birbirlerine model olmaları gereklidir. Kısaca, niçin kitap okumalıyız sorusuna vereceğimiz yanıt;  “gelişmiş ülkeleri ancak bu şekilde yakalarız” olacaktır.

Kitap okuma Alışkanlığı Kazanmak
Kitap okuma alışkanlığını kazandıracak doğru adımlar aslında çocukluğun ilk yıllarında saklıdır. Çocuğun ailesinde kitap okuma alışkanlığı varsa iş daha da kolaylaşacaktır. Bir diğer önemli etken de kitap okuma zevkini kazandıracak içerikte kitapların seçilmesidir. Yaşa, ilgiye göre seçilecek kitaplar ilerisi için çok önemlidir.

Kitap Okumanın Faydaları İle İlgili Sözler
“Okuma, ruhu yüceltir.”
Voltaire

“Her gün yirmi otuz sayfa okumakla kısa bir zaman içinde kültürünüzü yükseltip kitaplıklar devretmiş olursunuz. Kitap okuduğunuz zaman bir tek kelimeyi bile anlamadan geçmeyiniz, sözlüğünüz daima yanınızda bulunsun.’
Goethe: “Okumayı öğrenme, sanatların en gücüdür.”
Dale Carnegie

“Okuyabilirseniz her insan bir kitaptır.”
W Ellery Channing

“Kitap, insanın küsemeyeceği dostudur”
Çin Atasözü

“Okumasını bilirsen her insanın bir kitap olduğunu göreceksin.”
W E Channing

“Kitaplar mevsimler gibi güzeldir”
Küba Atasözü

Kitap Okumanın Önemi İçin Sloganlar

Bir kitap bir dünya turudur!
Kitap oku, insanı tanı!
Kitap cennettir!
Kitap, mutluluğau en uzaktan gören penceredir!
Kitap oku, dünyan havalnsın!

Kitapla ilgili diğer aramalar:
okumanın önemi slogan
kitap okumanın önemi ile ilgili özlü sözler
kitap okumanın önemi ile ilgili afişler
kitap okumanın önemi ile ilgili sözler
kitap okumanın önemi ile ilgili şiir
kitap okumanın önemi ile ilgili güzel sözler
kitap okumanın önemi ile ilgili atasözleri
kitap okumanın faydaları ile ilgili sloganlar

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

10 Yorum

  1. Kitap okumak kadar güzel bir şey var mıdır. Ya millete şaşıyorum. Boş vakitlerinde kitap okumak hobim demişler. Kitap boş vakit işi midir? Kitap okumak başlı başına bir iştir zaten. Hayret bişey yani.

  2. Kitap okuyarak insanları sevmek, saymak ve iyi insan olmak yanında hayatımızı kolaylaştırıcı bir çok bilgi sahibi de oluruz.

  3. (burda fazla bilgi yok) çünkü bu sayfa fazla önem gösterilmemiş.agüzel yazı yazmış sınız. Yorumum yani puanım
    95

  4. Kitap okuma oranında acaba düşüyor mu? Kitap okumak güzeldir. roman okuyorum ben, bir gün roman yazacağım, herkes okuyacak beni. Üblü bir yazar olmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj sanliurfa mutlu son masaj tekirdag mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj
lara escort