Kitap Okumanın Yararları

Kitap okumanın yararları saymakla bitecek gibi değildir. Ancak biz burada kitap okumanın faydalarına kısaca değinebiliriz. Öncelikle aklımızdan hiç çıkmayan gerçek şu olmalıdır: Kitap, bilgiye ulaşılan kaynaktır. Sadece bilgi mi? İnsanların yaşayışlarını, başka kültürlerin, dinlerin, dillerin insanlığa paylaşımının gerçekleştiği arenadır. Akademik olsun, sanatsal olsun kitaplar her zaman insanın başvuru kaynağıdır. Yeter ki yerinde, zamanında ve doğru amaca göre yazılmış kitap olsun. Bunu derken kitapların zararlı olabileceği sonucu da çıkabilir. elbette ki gelişim yaşına, zihinsel kapasiteye uygun olmayan kitaplar bazen fayda yerine zarar verecektir. Örneğin, hiç bir tıbbi bilgisi olmadan anatomi kitabı okumak kişiye fayda kazandırmayacaktır.
Kitap ve kitap okuma hakkında birçok ünlü düşün adamı, yazar veya bilim adamının sözleri bulunmaktadır. Örneğin Diderot; ‘Güneş dünya için ne anlama geliyorsa, kitap da benim için aynı anlama gelir.’ derken  Francis Bacon’da ‘Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır.’ diyerek kitap sevgisi ve kitap okumanın faydalarına vurgu yapmıştır.

Kitap Okumak Yaşam Biçimdir

Kitap okuyan kişi, kitap sevgisi kazanır ve bu sevgi onu ömür boyu yalnız bırakmaz. Yapılan bir araştırmaya göre problemli insanların çoğunluğu işi gücü olmayan veya yolunda gitmeyen ve böylece de boşlukta olan insanlar. Halbu ki kitap okuyan insanlar bu alışkanlığı genelleştirerek bütün uğraşlarında da benzer duygular kazanacaklardır. Bu nedenle aslında kitap okumak boş zaman işi değil, en dolu en faydalı zamanlardır. İnsanlar kitap okudukları için bilgi ve kişilik sahibi olabilirler.

Kitap Sevgisi Bulaşıcıdır

Kitap okumanın sayısız faydası vardır. Bu noktada esas olan, kitap okumanın teşvik edilmesi ve yaygın hale gelmesidir. Ailede bir kişi kitap okuyorsa kısa sürede bu alışkanlık bulaşacak ve diğer aile bireyleri de kitap okuyacaktır. Kitap okuyan kişi, okuduklarını paylaşırsa bu iş daha da kolay hale gelecektir. Yine özellikle gelişim evrelerindeki geçiş dönemlerinde de kitap okuyan kişiler arkadaşlarına ve çevresine örnek olacaktır. Özellikle rol model alınan kişilerin çok kitap okuyan kişiler olması nedeniyle kitap okuma çevresi gelişecektir.

Kitap Okuyan İnsan Sosyal İnsandır

Kitaplardan okunan anılar, fıkralar, deneyimler kişinin günlük hayatta kendiliğinden kullandığı bir dil olmaya başlar. Kişi böylece aslında değişik yazarlardan harmanladığı bilgiyi kendi yaşantısına uyarlayarak özgün bir kişilik kazanabilir. Bu durum da kişiyi odak haline getirir, daha özgüveni yüksek biri haline gelir. Kitap okuyan kişi sosyal ortamda daha çok kendinden söz ettirir ve toplum tarafından daha çok itibar görür. ‘Adama bak, kitap gibi güzel konuşuyor’ şeklindeki sözleri sıkça duyarız.
Burçak Taşdemir
(Beyazokul)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir