Komşunun Tavuğu Komşuya Kaz Görünür Kompozisyon

İnsanlar arasındaki kıskançlık her dönemde kendisini göstermiştir. Birisinin aldığı başarı diğerini kıskandırırken, diğerinin aldığı bir eşya da bir başkasına rahatsızlık verebiliyor. İnsanın nefsinden kaynaklı olarak karşısındakini kıskandığını söyleyebiliriz. Bu kıskançlıktan dolayı, aynı üründen alan iki insanı düşündüğümüzde, biri diğerinin ürününü kendisininkinden daha iyiymiş gibi görür.

İnsanların birbirlerini çekemediği ve kıskandığı durumlar için atalarımız, komşunun tavuğu komşuya kaz görünür sözünü söylemiştir. İki kişinin birbirlerini çekemedikleri ve sırf kıskançlıktan dolayı ellerindeki bulunanları değil de komşularında olanlara imrendiklerini anlatmışlar. Bu düşüncede olan insan kendi elindeki olanların kıymetini bilmediği gibi komşusundakilere bakarak sürekli iç çekeceğinden hep mutsuz olur.

İki farklı komşuda aynı ayarlarda farklı model arabaların olduğunu düşünelim. Bu atasözümüzde bahsettiğimiz zihniyette olan bu iki kişi her fırsatta diğerinin arabasını kıskanacaktır. Kendi arabasının daha değersiz, diğerinin ise çok daha iyi olduğunu düşünecektir. İnsan nefsinden kaynaklı bu vesvese sonucunda sürekli aklı diğerlerinin eşyasında olacağından elinde bulunanların kıymetini anlayamaz. Böylece sürekli mutsuzluğunda artış meydana gelecektir.


Komşunun Tavuğu Komşuya Kaz Görünür Kompozisyon


Komşunun Tavuğu Komşuya Kaz Görünür Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.