Körle Yatan Şaşı Kalkar İle İlgili Kompozisyon

Körle yatan şaşı kalkar kompozisyon örneği vermeden önce bu atasözünün anlamını açıklayalım. Bu atasözü insanların yakın çevresinden etkilendiği, zamanla arkadaşına benzeyeceğini gösteren bir atasözüdür. Körle yatan şaşı kalkar ve üzüm üzüme baka baka kararır diyen atalarımız insanların çevresine çok dikkat etmek zorunda olduğunu söylemiştir.

Bu atasözünde verilmek istenen ana fikir; bireylerin dostlarını seçerken dikkatli olması gerektiğidir. Söyle bana dostunu söyleyim sana kim olduğu adındaki atasözü de yine bu anlamda söylenmiş bir sözdür. İnsanlar farkına varmasalar da arkadaşlarından ve yakın çevresinden rol model yani örnek alırlar.

Örneğin sigara kullanan bir arkadaşınız var diyelim. O dostluk dönüp dolaşacak ve bir gün sen neden bir tane yakmıyorsun sorusuna gelecek. Yani kısacası elinde sonunda o dostunuza benzersiniz ve onun yaptıklarından etkilenirsiniz. İsteyerek ya da istemeyerek… Bir şekilde bilinç altınıza ondan etkilendiğiniz durumlar yerleşir.

Körle yatan şaşı kalkar kısa bir kompozisyon örneği verdiğimiz bu yazıda ayrıca üzüm üzüme baka baka kararır ile ilgili de kompozisyon örnekleri bulabilirsiniz.


Körle Yatan Şaşı Kalkar İle İlgili Kompozisyon


Körle Yatan Şaşı Kalkar İle İlgili Kompozisyon
YORUMLAR

  1. iyi dedi ki:

    iyi baya