Köroğlu Kimdir Kısaca Hayatı

23.02.2020
A+
A-
Köroğlu Kimdir Kısaca Hayatı

Bir halk kahramanı olan Köroğlu, özellikle destanlardaki kahramanlıkları ile bilinmektedir. Aynı zamanda halk ozanı olarak da güçlü şiirler ortaya çıkarmıştır. Bolu’nun Dörtdivan ilçesinde doğduğu bilinen ancak herhangi bir ölüm veya doğum tarihine tam olarak rastlanamayan Köroğlu’nun 16. Yüzyılda yaşadığı biliniyor. Köroğlu’nun aynı zamanda III. Murat zamanında İranlılar ile yapılan savaşta da asker safında savaştığı biliniyor.

Köroğlu efsanesinin en temelinde, babasını öldüren daha doğru öldürten Bolu Beyi’nden intikamını almasıdır. Bolu o zamanlar bir derebeylik sistemi ile yönetilen geniş alanı ifade ediyordu. İşte Bolu Beyi’nden alacağı intikam da, bu denli uzun sürmüş ve geniş bir alana yayılmıştır.

Sonuç olarak Bolu Beyi’nden intikamını almaya hedeflenen Köroğlu, onun kızına aşık olur ve ne yazık ki intikamını alamaz. Ruşen Ali gerçek adıdır ve Bolu Beyi’nin seyisliğini de yapmıştır.

Köroğlu efsanesine konu olan film, Atıf Yılmaz yönetmenliğinde Köroğlu yani Ruşen Ali’yi canlandıran Cüneyt Arkın ve onun yavuklusunu canlandıran Fatma Girik’in oyunculuğunda filme uyarlanmıştır.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.