Consent Preferences Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde Kompozisyon | Beyaz Okul

Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde Kompozisyon

Koyun can derdinde kasap et derdinde adlı atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde Kompozisyonu

İnsanlar her ne kadar birbiri olmadan yaşayamasalar bile kimi zaman insanlar sadece kendilerini düşünmeyi tercih ederler. Bir kişinin zararına olan bir durum eğer kendilerinin yaranıysa o durumun gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapabilirler. Böylece bir taraf zarar görürken; diğer taraf fayda görmeye başlar.

Atalarımız bir kişinin uğrayacağı zararı düşünmeden sürekli olarak kendi yararını düşünen kişiler için koyun can derdinde kasap et derdinde sözünü kullanmışlardır. Bu atasözüne uygun olan kişiler sadece kendi yararını ve çıkarını düşünen kişilerdir. Başkalarının hayatını umursamayan ve benmerkezci kişiler için kullanılan söze uygun günümüzde pek çok insan bulunmaktadır. Tabi atalarımız bu konuda insanları uyararak böyle kişilerin olabileceği hakkında önceden bilgi vermişlerdir.

Atasözüne uygun gelebilecek bir örnek bahsetmek gerekirse; iki kardeşi örnek verebiliriz. Kardeşi uygun olmayan bir eylemde bulunduğu için anne ve babası kardeşine kızan kişi kendisi övülecek diye kardeşini korumayabilir. Oysa kendisinin övülerek anlatılması ve ödüllendirilmesini beklemek yerine kardeşi konusunda anne ve babasına telkinde bulunabilir. Böylece daha doğru bir davranış sergilemiş olur.

Koyun can derdinde kasap et derdinde

Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde Ana Fikir

Bu atasözünde anlatılmak istenen kişinin uğradığı zarardan sürekli kendi yararını düşünen kişiler için bu atasözü kullanılır.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde Kompozisyon


Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.