Consent Preferences KPSS'ye Girmeden Memur Olmak Mümkün mü? | Beyaz Okul

KPSS’ye Girmeden Memur Olmak Mümkün mü?

Ülkemizde memur olmanın aşamalarından biri de Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS’den yeterli puanı almaktır. Kimi zaman KPSS’den en yüksek puanı almak dahi memur olmak için yetmezken, kimi zamansa hiçbir şekilde bu sınava girmemiş olmak da memur olmak için yetebiliyor.

Aslında bu durum mevcut kadroların doluluk ve istihdam durumuna göre değişkenlik gösterir. Birkaç yıl önce KPSS’den 90’lara varan puanlarla ancak kazanılan yerler, gün geliyor KPSS’siz alabiliyor. İşte bu durum, o anki koşullara göre değişkenlik gösterebiliyor. Yine de KPSS’siz memur olmanın bazı yolları var. Biz de bu yazımızda kısaca bu yollardan bahsedeceğiz.

KPSS’ye Girmeden Memur Olmak Mümkün mü?

Bazı kamu kuruluşları ki son alımlarda, İl Özel İdaresi Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görüyoruz, binleri bulan vasıflı vasıfsız memur alımı için KPSS şartı aranmamaktadır. Bunun yerine, mesela ehliyetinizin olması, iş tanımına göre o cinsiyete uygun olmanız, yaş durumunuz, eğitim durumunuz ve diğer nitelik vasıflarınız, KPSS olmadan da memur olabilmenizin önünü açıyor.

Mesela daha önce AOF’den dahi bitirdiğiniz 2 yıllık bir bölüm, sizi bir anda memur yapabiliyor. Veya Halk Eğitim’den dahi aldığınız ve bir köşeye bıraktığınız bir sertifika, gün gelir, memurluk için aranan vasıflarda işinize yarayabilir.

Bu bir bakıma şanstır da ve sürekli olarak takip ettiğiniz sürece muhakkak size de hitap eden nitelikleri bulacaksınız.

Beyazokul.com


KPSS’ye Girmeden Memur Olmak Mümkün mü?


KPSS’ye Girmeden Memur Olmak Mümkün mü?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.