Kurallar Olmasaydı Ne Olurdu – Kompozisyon

Kurallar olmasaydı ne olurdu, kuralların olmadığı bir yerde yaşamak nasıl olurdu bu kompozisyonda açıklayacağız. Kurallar bireylerin uyması gereken, eğer uyulmazsa çeşitli yaptırımların uygulandığı durumlardır. Eğer bu durumlara uyulmaz ise kişiler cezalandırılırlar. Bu ceza çeşitLi para cezası, hapis cezası, yoksun bırakma veya hizmet etme cezası olabilir.

Kuralların önemi büyüktür. İnsanoğlunun bir arada yaşamaya başladığı ilk günden itibaren kurallar oluşturulmuştur. Tabi o zamanlar sözlü kurallar zamanla yazının bulunmasıyla yazılı kurallara dönüşmüştür. En ağır kurallar ise milattan önce Babillerin dönemimde koyulan kurallardır.

Kurallar olmasaydı ne olurdu?

Eğer toplumda bir kanuni düzen, yasalar olmasaydı kargaşa olurdu. Kimse ceza almayacağını bildiği için, herkes dilediğini yapabilecek vaziyete gelir. Hırsızlıklar, cinayetler, kötülükler, kargaşalar, kısacası her türlü kötülük sokaklarda kol gezmeye başlar.

Kurallar olmaz ise haklarımızı savunamayız. Özgürlüklerimizi kullanamayız ve kimseye de haklı olduğumuzu ispat edemeyiz. Bu nedenle kurallar ve yasaların varlığı insanların bir arada yaşadığı her yerde şarttır.

Söz gelimi trafik kurallarına niçin uymalıyız hiç düşündünüz mü? Örnek olarak yasaların – kuralların olmadığı bir şehirin caddelerini düşünelim. Kimse kırmızı ışık yeşil ışık nedir umursamadan hareket eder. Bu nedenle sürekli yaya kazaları, araç kazaları meydana gelir. Hız limitleri ve para cezaları olmadığı için hatalı sollamalar, aşırı süratli yolculuklar ve maddi kayıplar… Sayamadığımız bir çok kargaşa meydana gelir değil mi? O yüzden kurallar zaruridir. Ve lütfen toplum kurallarımıza uyalım…


Kurallar Olmasaydı Ne Olurdu – Kompozisyon


Kurallar Olmasaydı Ne Olurdu – Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.