Consent Preferences Kurunun Yanında Yaş Da Yanar Kompozisyon | Beyaz Okul

Kurunun Yanında Yaş Da Yanar Kompozisyon

Kurunun yanında yaş da yanar atasözü için bir kompozisyon hazırladık. Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek atasözlerine başvururuz.

Kurunun Yanında Yaş Da Yanar Kompozisyonu

Günlük yaşamımızda karşılaştığımız bazı olaylar bizim yanlış yapmamıza sebep olur. Yapılan yanlış sonrasında bizden pozisyon ve hiyerarşik olarak daha yüksekte bulunan kişiler tarafından cezalandırılırız. Kimi zaman da başkası bir yanlış yapar ancak hem ona, hem de hiçbir suçumuz olmamasına rağmen bize ceza verilebilir. Böyle durumlarda aslında masumken suçlu gibi muamele görmüş oluruz.

Atalarımız suç işleyen bir kişinin yakınında bulunduğundan dolayı suçsuz olan bir kişinin de cezalandırılması durumlarını ifade etmek için kurunun yanında yaş da yanar sözünü kullanmışlardır. Böylece masum ve suçsuz olan insanların boş yere cezalandırıldığını ifade etmek istemişlerdir. Aslında hiçbir suçu yokken başkaları yüzünden hayatlarının olumsuz yönden etkilenmesi durumu anlatılmıştır.

Özellikle iş dünyasında bu atasözünün yansımalarını fazlasıyla görmekteyiz. Mesela bir şefin altında çalıştığımızı varsayalım. Şefimizin yaptığı bir yanlış sonrasında şefimiz başta olmak üzere onun altında çalışan elemanlar olarak bizler de zarar görürüz. Kimi zaman gördüğümüz zarar sözlü uyarı ile kalabileceği gibi kimi zaman işten çıkarılmalarla bile sonuçlanabilir. İşte bu durumlar için atalarımız ünlü sözü söylemişlerdir.

Kurunun yanında yaş da yanar kompozisyon

Kurunun Yanında Yaş Da Yanar Ana Fikri

Kurunun yanında yaş da yanar atasözünün ana fikri; Suçlu olan insanların yanında bulunan masum insanların da cezalandırıldığını anlatıyor. Suçu yokken hayatları olumsuz yönde etkilenir.

Atasözü nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Kurunun Yanında Yaş Da Yanar Kompozisyon


Kurunun Yanında Yaş Da Yanar Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.