Consent Preferences Kütüphanecilik Haftası Nedir? Niçin, Ne zaman Kutlanır? | Beyaz Okul

Kütüphanecilik Haftası Nedir? Niçin, Ne zaman Kutlanır?

Ülkemizde, özellikle öğrencilere atfen kitap sevgisini aşılamak ve okuma isteğini uyandırmak amacı ile 1964 yılından itibaren Mart ayının son haftasına denk gelen Pazartesi günleri, kütüphanecilik haftası olarak kutlanmaktadır. Bu haftada, okullarda çeşitli etkinlikler yapılır ve kitaba dair tüm gelişmeler, bu haftanın konusu olarak sunulur.

Kütüphanecilik haftası, her ne kadar ilk öğretim yıllarındaki öğrenciler için kutlanıyor olsa da, üniversite öğrencilerini ve hatta tüm halkı ilgilendiren bir haftadır. Bu hafta, bir köşeye atılan kitapların tekrar hatırlandığı ve okunduğu haftadır. Bu sürede, insanlar en fazla kitabı okumayı amaçlar ve daha önce okumayı planlayıp da bir türlü okuyamadığı kitapları okumaya çalışır.

Kütüphanecilik haftasında, okullarda birçok etkinlik düzenlenir, kitaplardan bir parça okunur, şiir ve kompozisyonlar dillendirilir. Öğrencilerin bu hafta içerisinde okuyacakları kitaplar listelenir ve buna göre farklı etkinlikler düzenlenir.

Yurdumuzda Bulunan Belli Başlı Büyük Kütüphaneler

2020 yılında Kütüphanecilik Haftası 30 Mart Pazartesi başlayacak olup 5 Nisan Pazar günü son bulacaktır. Kütüphanecilik haftası martın son haftasındaki pazartesi günü başlar ve bir hafta boyunca devam eder.

Çeşitli etkinliklerin yanı sıra, kütüphane gezileri, okul edebiyat ve kütüphanecilik kolu öğrencilerinin sunumları, araştırma yapmaları için ödevlerin verilmesi ve buna benzer etkinlikler de düzenlenir. Genelde, düzenlenen bu etkinlikler, öğrencide okuma sevgisini aşılayıcı ve onlarda okuma bilincini uyandırıcı etkiler bırakmakla birlikte, bu süreç çok titizlikle yönetilmemesi durumunda, öğrencide tersi bir tepki ortaya koyabilir. Bu yüzden, eğitimcilerin bu noktada daha öz verili olmaları beklenir.

Beyazokul.com


Kütüphanecilik Haftası Nedir? Niçin, Ne zaman Kutlanır?


Kütüphanecilik Haftası Nedir? Niçin, Ne zaman Kutlanır?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.