Leonardo da Vinci Kimdir?

29.09.2019
A+
A-
Leonardo da Vinci Kimdir?

Asıl adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan Leonardo da Vinci, 15 Nisan 1452 yılında dünyaya geldi. Günümüzde İtalya’nın Florensa topraklarında doğan ve buradan özellikle Roma bölgesine geçiş yaparak burada ünlenen Leonardo da Vinci, mühendis, mimar, yazar, kartografi, jeolog, botanist, matematikçi, astronomist, anatomist, mucit, müzisyen ve heykeltıraşlık gibi onlarca unvana sahiptir.

Tüm bunlarla birlikte, son zamanlarda eserlerinin incelenmesi sonrasında anlaşılmıştır ki o, Rönesans döneminin en büyük aydınlarından ve filozoflarından biridir de.

Leonardo da Vinci, aslında en çok ressamlık yönü ile tanınıyor ve özellikle Mona Lisa, onun bu kadar ünlü olmasını sağlayan en önemli eser olarak dikkat çekiyor. Rönesans dönemi aydınlarından biri olarak, kendi döneminde birçok aydını etkilemiş ve filozoflarından da etkilenmiştir. Mona Lisa ile birlikte Son Akşam Yemeği adlı tablosu da, onun ne kadar usta bir ressam olduğunu gösteriyor. Günümüz sanatçılarından birçoğu, halen onun okulunda sanatını icra etmeye çalışıyor.

Adına onlarca kitap yazılan ve sinema filmi çekilen Leonardo da Vinci, kitaplarında ve eserlerinde çok yönlü izler bırakmayı başarmıştır. Bu izler, genellikle dini motifler ve dini figürlerle desteklenmiştir. Kimisine göre o, masondu ve daha sonra pişmanlık duydu.

Leonardoda Vinci kitabıAncak masonlardan aldığı tehdit mesajlarından dolayı bunları direkt olarak aktarmak yerine eserlerinde şifreleme yaparak bunları aktarıyordu. Bu da halen günümüzde DA Vinci’nin şifresi olarak açığa çıkarılmayı bekliyor. Leonardo da Vinci, 1519 yılında Fransa’da öldü.

www.beyazokul.com

YORUMLAR

  1. arda dedi ki:

    Teşekkürler