Consent Preferences Mal Canın Yongasıdır Kompozisyon | Beyaz Okul

Mal Canın Yongasıdır Kompozisyon

Mal canın yongasıdır atasözü için bir kompozisyon düzenledik. Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Mal Canın Yongasıdır Kompozisyonu

İnsanın canı en değer verdiği varlığıdır. Bir zararın gelme ihtimaline dahi korkuyla yaklaşarak, ciddi önlemler alarak kendisini korur. İkinci değer verdiği nokta ise insanın mal varlığıdır. Kendisi ve ailesinin daha iyi şartlarda yaşaması için sürekli çalışarak bu varlığı artırır. Canına zarar gelmesinden korkan insan aynı şekilde ikinci sıradaki yer alan mal varlığında da oluşacak zararlara üzüntü duyar.

Atalarımız insanın canı ve malı ile olan ilişkisini mal canın yongasıdır diyerek açıklamıştır. Bu sözde kullanılan söz mecazi anlam değil, doğrudan gerçek anlamındaki insanın mal varlığını anlatmaktadır. Büyük çabayla kazanılmış mal varlığına zarar gelmesi insanı üzüntüye sokar. Bu yüzden malın insanın canına en yakın ikinci sırayı tutan varlığı olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde akıllı cep telefonlarıyla ne kadar yakın ve iç içe olduğumuzu söylemeye gerek yok. Sürekli işlerimizi telefonlarımızdan yapıyor, arkadaşlarımızla telefonlarımızla iletişim kuruyoruz. Böylesine sık kullandığımız bir cihazın bozulması ya da kaybolması ile yaşayacağımız üzüntüyü düşünürsek mal varlığımızın canımızla ilgili ilişkisi görebilir ve açıklamış olduğumu sözü daha iyi anlamış oluruz.

Mal canın yongasıdır kompozisyon

Mal Canın Yongasıdır Ana Fikri

Mal canın yongasıdır atasözünün ana fikri; İnsanlar için mal canından sonra ikinci sırada yer alıyor. Kişinin mal varlığına gelen bir zararın insanı üzebileceğini anlatıyor.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Mal Canın Yongasıdır Kompozisyon


Mal Canın Yongasıdır Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.