Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Kompozisyon

Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu durumu en iyi şekilde edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Kompozisyonu

12 ay ve 4 mevsimi yaşadığımız bir yıl içerisinde bazı aylar soğuk havalarla, bazı aylar ise sıcak havalarla karşı karşıya kalmaktayız. Bahar mevsimini karşıladığımız Mart ayında ise; henüz kış mevsiminin esintilerini görmeye devam ederiz. Yazlık ve baharlık kıyafetlerimizi kolay kolay çıkarıp giyemeyiz. İşte bu yüzden Mart ayında hemen bahar geldi diye sevinmememiz gerekir.

Atalarımızın söylediği Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır, sözü insanların Mart ayında temkinli davranmaları için söylenmiş bir sözdür. Atasözünün anlamına göre; Mart ayı soğuk geçen aylardan birisidir. Bazen Güneş’i müthiş parlaklığıyla görebiliriz, ancak buna yanılmamamız gerekmektedir. Hatta kimi zaman öyle soğuk geçen günler olur ki; kazmalarımızı küreklerimizi bile ısınmak için yakabiliriz. Atasözünden hareketle Mart ayında hemen ilkbahar mevsimindeymişiz gibi davranmamamız gerektiği anlaşılmaktadır.

Atalarımızın Mart ayı için söylediği bu sözü doğru çıkarabilecek birçok örnek bulunmaktadır. Kendiniz bile bu örnekleri yaşamış olabilirsiniz. Mart ayı geldiğinde sıcak ve güneşli zamanlara aldanıp ince baharlık, yazlık kıyafetler giydiğimizde hasta olup doktorlara gitmemiz kaçınılmaz olmuştur.

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır.

Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır kompozisyonu

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Ana Fikri

Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır atasözünün ana fikri; Atalarımız mart ayında dikkatli olmak gerektiğini güneşin parlaklığına aldanmamız gerektiğini mart ayının soğuk aylardan birisi olduğunu anlatıyor.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Kompozisyon


Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.