Consent Preferences Mehmet Akif Ersoy ile ilgili Kompozisyonlar | Beyaz Okul

Mehmet Akif Ersoy ile ilgili Kompozisyonlar

Mehmet Akif Ersoy ile ilgili kısa kompozisyon örnekleri ve İstiklal Marşı’mın yazılışı konusu hakkında güzel bir deneme yazısı hazırladık.

Mehmet Akif Ersoy, ülkemizin yetiştirdiği en önemli figürlerinden biridir. Sadece Safahat’ın yazarı ve İstiklal Marşı’nın hazırlayanı olması değil, bir çok özelliği ile de bu önemi hak ediyor. Asıl Adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Bir vaiz ve hafız olan Mehmet Akif Ersoy, Kuran-ı Kerim’i de çok iyi okuyordu. Kuran mütercimi olarak da görev almıştır. Şair kişiliği ve diğer tüm özelliklerinin yanı sıra siyasete atılmış bir veteriner olması da dikkat çekiciydi.

Vatan Şairi ve Milli Şair gibi unvanlara haiz olan Mehmet Akif Ersoy, hem ülkemizin hem de Kıbrıs’ın ulusal marşı olan İstiklal Marşı’nı yazmıştır. Siyasete atılarak Kurtuluş Savaşı döneminde İstanbul’dan I. TBMM’de milletvekili olmuştur.

Kavmiyetçiliği ve ırkçılığı reddeden onca şiirine ek olarak, vatan sevgisi ve millet sevdasını ön planda tutan çizgide şiirler yazmıştır. Arapça’nın yanı sıra Fransızca ve Farsça’yı da çok iyi bilirdi ve birçok şiir yarışmasında bu üç dilde de birinciliği hep kendisi almıştır. Zaten Osmanlıcadaki gücünü hepimiz biliyoruz.

Osmanlı Türkçesinde oluşturduğu yazılar ve eserler, dönemin önemli dergilerinde ve gazetelerinde yayınlanıyor ve çok büyük bir üne kavuşuyordu. Ancak onun derdi ne ün ne de para idi. Nitekim İstiklal Marşı’nın milli marş olarak seçilmesinden kazandığı onca parayı da reddetmiştir. Mehmet Akif Ersoy 1936 yılında İstanbul’da vefat etti.

Mehmet Akif Ersoy’un Eserleri

 • Safahat
 • Süleymaniye Kürsüsünde
 • Hakkın Sesleri
 • Fatih Kürsüsünde
 • Hatıralar
 • Asım

Mehmet Akif Ersoy hakkında kompozisyon

Mehmet Akif Ersoy ve Milli Marşımız

Mehmet Akif Ersoy kurtuluş zamanı sırasında yaşamış; İstiklal Marşı’mızın yazarıdır. Kurtuluş savaşı esnasında alınan zaferlerden sonra ülkede bir marşın eksikliği fark edilmiştir. Bunun üzerine millet meclisi aracılığıyla para ödüllü bir şiir yarışması düzenlenir. Ancak ne yazıktır ki hiçbir katılımcının şiiri bir millet marşı vasfı taşımamıştır.

O dönemin milli eğitim bakanı şair Mehmet Akif’e katılması için talepte bulunur. Ve Akif’ten öyle bir mısralar dökülür ki herkes hayran kalır. Çünkü o mısralar bizim kahramanlıklarımızı acılarımızı yaşanmışlıklarımızı aydınlatmıştır.

Marş mecliste okununca alkış fırtınası kopar ve o sene milli marşımız olarak kabul edilir. Ve şairimiz para ödülünü hayır kuruluşlarına bağışlayıp çekilir. Kısacası istiklal marşının kabulü bu şekilde gerçekleşir.

Teşekkürler Mehmet Akif..

BeyazOkul.com


Mehmet Akif Ersoy ile ilgili Kompozisyonlar


Mehmet Akif Ersoy ile ilgili Kompozisyonlar
YORUMLAR

 1. recep baş dedi ki:

  helal olsun

 2. Ela ekinci dedi ki:

  Mehmet Akif Ersoyla ilgili kompozisyonlar çok gzl olmus

 3. Meral dedi ki:

  Sizin okuduğunuz kompozisyonu, herkes okuyor arkadaşlar. Öğretmeniniz de okuyor. Buradaki yazıyı hiç değiştirmeden yazarsanız olumlu karşılanmaz. Sadece beyazokul dğeil başka sitelerden de yazıları olduğu gibi almayınız. Kendi düşüncelerinizi de katınız. Ayrıca bu yazıyla çok yüksek notlar alan arkadaşlarınız da var. Muhtemelen onlar yazının aynısını kopyalayıp yazmak yerine düzenleyip almışlardır.

 4. Sudenaz dedi ki:

  KEŞKE BENDE SİZİN KADAR BEYENSEYDİM
  (Ben bu kompozisyonu seçtim sınıfta sonuncu oldum hemde her zaman birinci olmama rağmen)
  Dipnot:Her gördüğünüze çok güzelmiş demeyin
  Kim ne yaparsa yapsın gerçekler DEĞİŞMEZ
  Ben asla yalan söylemem
  3 maymunu oynamayın ???

 5. DEniz dedi ki:

  Mehmet Akif büyük şairdi, büyük insandı. Milletini ve vatanını karşılıksız sevdi. Mehmet Akif ile ilgili kompozisyonlar çok başarılı olmuş, yazan kişilerin emeklerine sağlık.

 6. Emir dedi ki:

  Elinize sağlık Mehmet Akif Ersoy ile ilgili yazı, bilgiler çok güzel olmuş…