Consent Preferences Mehmet Akif Ersoy Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Mehmet Akif Ersoy Kimdir Kısaca Hayatı

02.03.2020
A+
A-
Mehmet Akif Ersoy Kimdir Kısaca Hayatı

Gerçek adı Mehmet Ragip olan Mehmet Akif Ersoy, İstanbul doğumlu’dur. 1873 yılında Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul’da doğan Mehmet Akif Ersoy, herkesçe bilinen İstiklal Marşı’nın yazarıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin kuruluşu anısına bir marş yapılmasını istemesi ve bunun için bir ödül dahi koyması sonrasında, büyük ısrarlara dayanamayarak yarışa katılmış, birinci olmuş ve ödülü kabul etmemiştir.

Kurtuluş Savaşı sonrasında 1.TBMM’nin kurulmasında aktif görev üstlenmiş ve nitekim daha sonra milletvekili de olmuştur. En önemli eserleri arasında her ne kadar İstiklal Marşı olsa da, bir o kadar kıymetli bir eseri daha vardır. Safahat, Mehmet Akif Ersoy’un en önemli eserlerinden biridir.

Mehmet Akif Ersoy, Teşkilatı Mahsusa olarak bilinen dönemin İslamcı akımının bir parçası olmuş ve aynı zamanda Çanakkale Destanı’nı da yazarak İslami açıdan mükemmel bir sentez ortaya koymuştur. Said Nursi, Mustafa Sabri ve Ahmet Cevdet’in girişimleri ile dönemin İslami akımlarından olan Şeyhülİslam’a dolaylı olarak bağlı olan Dâr-ül Hikmet-il İslâmiye Cemiyeti’nde de aktif görevler üstlenmiştir. 1936 yılında 63 yaşında iken İstanbul’da vefat etmiştir.

Beyazokul.com adresinde Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bir çok kompozisyon örnekleri, makaleler ve istiklal marşı ile ilgili yazılar bulunmaktadır. Arama kutusunu kullanarak bunlara kolayca erişebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.