Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bu yazımızda meslek seçiminin önemi nedir, kısaca değinmeye çalışacağız. Meslek seçiminin önemi, insanların meslek seçiminde anne baba etkisi, model olarak alınan kişilerin mesleklerini yansıtma şekli ve tabi ki doğru meslek seçiminin önemi kısaca anlatılacak alt konular.

Doğru meslek seçiminin önemi nedir? Sorusunun yanıtı en kısa şekliyle; kişinin geleceğine etki edecek bir kararın söz konusu olduğudur. Bu denli önemli olan meslek seçiminde gerekirse profesyonel destek alınması gerekebilir. Bununla birlikte kişinin kendi yeteneklerini, ilgi alanlarını iyi bilmesi yeterli olabilir. “Ne istediğini bilen kişi” tabiri meslek seçiminde de geçerlidir. Israrla belirtmek isteğimiz şey ise meslek seçiminin aceleye getirilmemesidir.

Meslek seçiminde ilk sırayı mesleğe sevgi gelmelidir. Çok sevilen bir meslek olmasına rağmen fiziksel, ruhsal açıdan ön koşul becerilerine sahip olmayabiliriz.

İnsanların severek, azimle ve özenle çalışabilecekleri meslekleri seçmesi çok önemlidir. Mesleğe yatkınlık, sevgi ve mesleğin gerektirdiği koşullara uygunluk dikkat etmemiz gereken en önemli kriterlerdir.

Bir mesleği seçmeden önce üç olaya odaklanmalısınız.

  1. O iş gerçekten ilgini çekiyor mu? Sever misin
  2. O mesleği cidden istiyor musun? Sahip olmak için çaba sarf eder misin?
  3. O işi yapmaya gücün, yeteneğin var mı? Elin bu işe yatkın mı?

Bu soruların cevabı evetse yeni mesleğinde başarılar dileriz…


Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı?


Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı?
YORUMLAR

  1. Efe Can dedi ki:

    Meslekleri tanıtanlar albenisinden daha çok gelecekte ne işimize yarayacak onları anlatmalılar. Cazibesine kapılıp yarıda bırakılan bir çok eğitim oluyor.