Meteorit Nedir? Kısaca Bilgi

Uzayın oldukça heyecan verici ve kimi zaman kafa karıştırıcı yönlerine şahit olabiliyoruz. Bu duruma genelde, oradan dünyamıza düşen meteorit, yani gök parçacıkları sebep olabiliyor. Bu gök taşı nesnelerine meteorit adı verilmektedir.

Meteroitler, genelde dünyamızda insanların ya hiç yaşamadığı ya da az yaşadığı yerlere isabet etmesinden dolayı çok büyük felaketlere neden olmayabiliyor. Ancak, özellikle Rusya kırsallarına düşen meteoritlere baktığımızda, gerçekten de durumun ne kadar ciddi olduğuna şahit olabiliyoruz. Ülkemizde de kimi zaman bu tür olaylara rastlanılmaktadır. Ancak bu parçalar çok küçük çapta olduğu için herhangi büyük bir felakete sebep olmamaktadır.

Aslında asteroidler, yani yıldız kalıntıları meteoritlere neden olmaktadır. Çünkü burada asteroidler bir kuşak oluşturur. Jüpiter ile Mars arasındaki bu kuşaktan kopan parçacıklar serbest hale gelir ve çekim kuvveti içerisine girer.

Meteorit Nedir? Meteoritler Hakkında Genel Bilgi

Meteorit Nedir? Meteoritler Hakkında Genel Bilgi

Diyelim ki bu çekim gücü dünya tarafından çok daha fazla olduğunda, işte bu durumda dünyamıza bu parçacıklar düşer. Aksi takdirde, diğer yıldızlara veya gezegenlere düşebilir. Meteoritler çok büyük olmasına rağmen, gittikçe parçalanır ve çok küçük bir hale gelir.

Beyazokul.com


Meteorit Nedir? Kısaca Bilgi


Meteorit Nedir? Kısaca Bilgi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.