Meyve Veren Ağacı Taşlarlar Kompozisyon

Meyve veren ağacı taşlarlar adlı atasözü için kompozisyon oluştuk! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu durumu en şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Meyve Veren Ağacı Taşlarlar Kompozisyon

Normal şartlarda bir ağaç meyve verdiği zaman herkes tarafından sevilir ve özenle meyveleri toplanır. Hatta daha fazla meyve alabilmek için aşılaması ve bakımları yapılarak ileriki süreçleri takip edilir. İnsanların da meyvesi bilgi ve yaptığı faydalı işlerdir. Etrafındaki insanlara bilgi, beceri ve yaptığı faydalı işlerle örnek olan insanlar için durum biraz farklıdır.

Atalarımız asırlar öncesinden meyve veren ağacı taşlarlar şeklinde açıklayarak durumu özetlemişlerdir. Buradaki ağaç mecazi anlamda kullanılmış olan başarılı insanları temsil etmektedir. Bazı kıskanç insanlar çevresine faydasıyla ışık tutan birilerini çekemez. Kıskandığı faydalı insanları aşağı indirmek veya kötüleyerek zor durumda bırakmak için iftira atmaya kadar abartılı hareketler sergiler. Yaptığı bu çabalar atasözümüzdeki ağaca atılan taşlara benzetilmektedir.

Bir sınıf ortamında başarılı bir öğrencinin öğretmeniyle sürekli diyalog halinde olmasını örnek verelim. Başarılı öğrencinin çalışmaları ve aldığı notları kıskanan öğrenciler tarafından sürekli zarar verme çabası içine girerler. Başarılı öğrencinin öğretmenlerine yaklaşarak yüksek not aldığı iftirasını ortaya atarlar. İşte bu durum atasözümüz için anlaşılır küçük bir örnektir.

Meyve veren ağacı taşlarlar kompozisyon

Meyve Veren Ağacı Taşlarlar Ana Fikri

Meyve veren ağacı taşlarlar atasözünün ana fikri; Başarılı, bilgili, faydalı  insanları çekemeyen insanlar onları aşağı çekebilmek için olmadık yerde iftiralarda bulunurlar, kötülerler  ve zarar verirler. Yapılan bu yanlış davranışlar meyve veren ağaca benzetilmektedir.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Meyve Veren Ağacı Taşlarlar Kompozisyon


Meyve Veren Ağacı Taşlarlar Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.