Michael Faraday Kimdir, Kısaca Hayatı

31.12.2019
A+
A-
Michael Faraday Kimdir, Kısaca Hayatı

Özellikle Kuantum Fiziği ve Elektromanyetik alanlarında Faraday Yasaları olarak bilinen yasaları Fizik dünyasına kazandıran Michael Faraday, İngiliz bilim insanıdır. İngiltere’nin Londra şehrine ait Butts kasabasında 1791 yılında dünyaya gelen Faraday, özellikle elektrikli motor mekanizmasını bulması ile Fizik dünyasına çok büyük kazanımlar sunmuştur. Günümüzde elektrik sayaçlarının yapısını da kendisi geliştirmiş ve katsayı uygulamasına katkıda bulunacak formüller ortaya koymuştur.

Michael Faraday, Birleşik Krallık’ta, soylu ve zengin bir aileye mensup olarak dünyaya gelmiş ve daha sonra tüm zenginlikleri elinin kenarı ile iterek, bilim dünyasına yönelmiştir. Burada döneminin önemli fizikçi ve kimyagerleri ile tanışarak eğitimler almış ve onlarla bir dizi araştırmalara da imza atmıştır. Amper’in fiziksel tanımını yaparak Voltaj ve zamana bağlı değişkenlik durumunu fiziksel olarak ortaya koymuştur.

Bu sayede elektrotlardan tutun da iyon kavramlarına değin birçok kavramı da literatüre kazandırmıştır. Aslında Faraday, günümüzde kullanılan bir çok formül, hipotez ve kanun için çok önemli altyapılar ortaya koymuş ve bunlar da genelde Faraday Yasalarının ilk 3 maddesi etrafında şekillendirilmiştir. Faraday, 1867 yılında yaşama veda etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.