Mimar Sinan Kimdir Kısaca Hayatı

23.02.2020
A+
A-
Mimar Sinan Kimdir Kısaca Hayatı

Türk tarihinin en çok tanınan ve en iyi mimarların başında gelen Mimar Sinan, çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemlerine ait onlarca yapıyı inşa ederek, topluma armağan etmiştir. Bunlardan en çok bilineni hiç kuşkusuz Selimiye Cami’dir. Edirne’de inşa ettirdiği bu cami için kendisi “Ustalık Eserim” demiştir. Halen bu caminin gizemi bir çok araştırmacı tarafından araştırılmasına rağmen tam olarak çözülememiş ve her geçen gün hayrete düşüren gizemler ortaya çıkmıştır.

Mimar Sinan 1489 yılında Edirne’deki Ağırnas köyünde dünyaya geldi. Ermeni veya Türk ırkına mensup olduğu yönünde rivayetler çok olsa da; daha çok Ermeni soyundan geldiği düşünülmektedir.

Bununla birlikte Hristiyan veya Müslüman olarak doğduğu yönünde de ciddi bir anlaşmazlık söz konusu. Ancak Müslüman olarak yaşayıp, Müslüman olarak vefat etmiştir. Yeniçeri Ocağı’nda devşirilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim ve Fatih Sultan Mehmed dönemlerinde çok büyük yapıtlar ortaya koymuştur. Yine İstanbul’daki Süleymaniye Cami de bunlardan bir tanesidir. Aynı zamanda Ayasofya’nın tekrar restore edilmesinde ve günümüzdeki haline gelmesinde çok büyük etkisi vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.