Misafir Umduğunu Değil Bulduğunu Yer Kompozisyon

Misafir umduğunu değil bulduğunu yer adlı atasözü için bir kompozisyon hazırladık! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu durumu en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Misafir Umduğunu Değil Bulduğunu Yer Kompozisyonu

İnsan bir yere konuk olarak gittiği zaman, nasıl hürmet göreceğini ve kendisine nelerin ikram edileceğinin beklentisine girmemelidir. Kendi maddi gücümüz ile konuk olacağımız kişinin durumu arasında farklılıkların yanı sıra kişisel renkler ve zevklerden kaynaklı farklılık yaşanılabilir. Bir yere misafirliğe giderken hayal ettiğimiz yemekleri göremediğimiz durumlarda tüm bu faktörleri aklımıza getirerek beklentimizi bırakmamız gerekir.

Atalarımız misafirlikte hayal kırıklığına uğramamak için misafir umduğunu değil bulduğu yer şeklinde ifade etmişlerdir. Bu sözle gayet net bir şekilde bir yere konuk olan kişinin beklentiyle gitmesi sonucunda hayal kırıklığı yaşama ihtimalinin yüksek olduğu anlatılmaktadır. Çoğu atasözümüzde ifadeler mecaz anlam içermesine karşın bu sözümüz gayet net bir şekilde konuyu özetlemektedir.

Bayram ziyareti için birçok akrabamıza gideriz. Gittiğimiz her evde yemekler, ikramlar karşımıza çıkar. Nasıl ki her gittiğimiz yerde farklı bir ikramla karşılaşıyorsak, bizim içimizden geçen beklentiler de gittiği her yerde yanılacaktır. Her insanın durumu ve beceri farklı olduğundan tahmin etme konusu kolay olmayacak, beklenti içerisinde gidilince yanılma  yaşanacaktır.

Misafir umduğunu değil bulduğunu yer kompozisyonu

Misafir Umduğunu Değil Bulduğunu Yer Ana Fikir

Misafir umduğunu değil bulduğunu yer atasözünün ana fikri; Bir arkadaşa veya akrabaya gittiğimizde ev sahibinin nasıl hürmet edeceği, nelerin ikram edeceği vs. gibi beklentiler içine girilmemesi gerektiği anlatılıyor.

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Misafir Umduğunu Değil Bulduğunu Yer Kompozisyon


Misafir Umduğunu Değil Bulduğunu Yer Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.