Misafirperverlik Hakkında Kompozisyon

Biz Türk toplumu olarak gelenek ve göreneklerimize bağlı yaşamaktayız. Atalarımızdan aldığımız kültürel miras sayesinde yaşatmakta olduğumuz birçok güzel yönümüz bulunmaktadır. Bu yönlerimizden bir tanesi de misafirperverliğimizdir. Evimize gelen bir misafirimiz için en güzel yemekleri hazırlarken en yeni eşyalarımızı misafirlerimiz için seferber ederiz. Aynı şekilde biz misafirliğe gittiğimizde de ev sahibi bizleri evimizdekinden daha rahat ettirmek için çabalar.

Ailemiz, akrabalarımız ya da arkadaşlarımızdan herhangi biri misafirliğe geleceği zaman hemen tatlı bir telaş başlar. Gelecek misafirimizin sevdiği yemekler konusunda neler yapabileceğimiz düşünürüz. Yeterli malzememiz yoksa alışverişe giderek eksikleri tamamlarız. Evlerimizde misafirlerin için özel havlular, yemek tabakları, su bardakları vardır.  Hatta evlerimizde gelecek misafirlere ayrılmış misafir odalarımız vardır.

Evimize gelen misafire yaptığımız ikramların evimize bereket getireceğini bildiğimiz için misafirlerimize ayrı özen gösteririz. Misafirlerimizi hoşnut edebilmek için onları kendi evlerindeymiş gibi rahat hissettirmeye çalışırız. Televizyon kumandası bile misafire verilir ki kendi izlediğimiz programları beğenmeyebilir, canı sıkılmasın diye düşünürüz. Misafirperverlik konusunda büyüklerimizden aldığımız görgü kuralları çerçevesinde büyük özen göstermekteyiz.

Türk kültüründe misafirin önemi ve konukseverlik büyük öneme sahiptir. Öyle ki Türkler; misafir ağırlama konusundaki cömertliği ile dünyaca tanınan bir millettir. O nedenle gelen misafir Tanrı misafiri kabul edilir ve ikramdan, güzel karşılamaktan çekinilmez.


Misafirperverlik Hakkında Kompozisyon


Misafirperverlik Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.