Consent Preferences Mısır Piramitleri Hakkında Özet Bilgiler | Beyaz Okul

Mısır Piramitleri Hakkında Kısa Bilgi

Piramitler, o gün ki teknolojiyle oluşturulan geçitleri, havalandırma boşlukları, ısıtma ve soğutma sistemleri, taşıma ve saklama şekilleri, kat biçimlendirmesi ve dahası mimarisi ile dikkat çeken önemli yapılardır. Dünya’da onlarca yerde piramitler olmasına rağmen, piramit denince akla ilk gelen yer her zaman hiç kuşkusuz Mısır olmuştur.

Eski Ahit’te dahi adı geçen bu piramitlerin sayısının 138 civarında olduğu da göz önüne alındığında ve her birinin kocaman bir şehri içerisinde barındırdığı görüldüğünde, ne kadar mükemmel yapılar olduğunu anlayabiliyoruz.

Mısır Piramitleri Hakkında Kısaca Bilgi

Piramitler; içerisinde mezar anıtların da olduğu ve hem kral hem de ailesinin buralarda gömüldüğü yer olarak bilinmektedir. Bu yüzden piramitler denince akla gelen kavramlardan biri de mumyalardır. Çünkü, mumyacılık, bir nevi günümüzde dondurulma işlemine benzer bir şekilde, çok ilgi çekici şekilde yapılmış ve halen de belgesel ve filmlere konu olmuştur. Eksi ve Orta Krallık dönemlerinde güneş tanrısı Ra’nın da motiflerinin yer aldığı binlerce motif de, bu piramitlerde görülmektedir.

Dışarının sıcaklığı ya da soğukluğunun hiçbir önemi olmadan ve herhangi bir ısıtma aracının kullanımına da gerek bırakmadan, sadece mimarisinden kaynaklı harika bir işlem sonucunda tüm mevsimlerde sıcaklık 20 derece civarıdır. Bu derece kolay kolay değişmiyor ve mevsim ya da kötü hava koşullarının da hiçbir önemi bulunmuyordu. Yer altı geçitleri, yer üstü yapıları ve diğer tüm özelliklerine bakıldığında, insan hayret etmekten kendini alamıyor.

Beyazokul.com


Mısır Piramitleri Hakkında Kısa Bilgi


Mısır Piramitleri Hakkında Kısa Bilgi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.