Consent Preferences Mitoz Bölünme ve Evreleri Kısaca | Beyaz Okul

Mitoz Bölünme ve Evreleri

Mitoz bölünme, ana hücrelerin bölünerek kendilerine benzer 2 yeni yavru hücreyi oluşturduğu hücre bölünmesine denir. Mitoz bölünme sadece ökaryot hücrelerde meydana gelir ve bakteriler ile alglerin ana çoğalma mekanizmalarının temelini oluşturur. Tabii ki hayvanlar aleminde de bu hücre bölünmeleri meydana gelir ama hayvanlarda meydana gelen bu bölünme, çoğalmaktan ziyade, gelişme ve yaraların iyileştirilmesi için yapılır. Yani, bakteriler mitoz bölünme ile 2 yeni bakteriye dönüşürken, insanların sadece yaralarının iyileşmesinde ve büyüyerek gelişmelerinde işe yaramaktadır.

Sitokinezden önce mitoz bölünme meydana gelir. Çünkü bu bölünmede öncelikle hücre zarı ve sitoplazmanın bölünmesi gerekiyor. Ardından organellerin de bu şekilde bölünerek iki kardeş yeni hücrenin meydana gelmesi sağlanır. Mitoz bölünme, M harfini andıran bir hücre döngüsünden adını alır ve mayoz bölünmenin alternatifi olmak yerine ön aşaması olarak devreye girer.

Mitoz bölünme, zigot oluşumundan sonra başlar ve organizmalar istenen büyüklüğe geldikten sonra artık soma hücreleri başta olmak üzere diğer hücrelerin de meydana gelmelerini sağlar. Mitoz bölünme sonrasında 1 hücreden 2 yeni hücre oluşurken bu hücrelerin kromozom sayıları aynı olmakla birlikte kalıtsal bilgileri de aynı kalır. Amitoz bölünmeler ise amiplerde, kanser hücrelerinde ve öglenalarda görülmektedir.

Mitoz Bölünme Evreleri

İnterfaz evresi olarak bilinen ilk evre, Karyokinez evresi denen eşlenmiş hücre evresi ve sitoplazma bölünmesi olarak bilinen son evre, mitozun evreleridir.

Çekirdeğin genetik olarak özdeş iki çekirdeğe ayrılma, yani mitoz bölünme tamamlanır.Böylece mitoz bölünmeden kısa bir süre sonra yavru hücreler ortaya çıkar.

BeyazOkul.com


Mitoz Bölünme ve Evreleri


Mitoz Bölünme ve Evreleri
YORUMLAR

  1. Demir dedi ki:

    Çok güzel anlatmışsınız. Mitoz bölünmeyi kolayca kavradım. Şimdi sıra mayoz bölünmede. Mayoz bölünme yazısını beyazokulda bulamadım.