Consent Preferences Muaviye Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Muaviye Kimdir Kısaca Hayatı

29.02.2020
A+
A-
Muaviye Kimdir Kısaca Hayatı

Muaviye bin Ebu Süfyan tam adıdır. Kısaca muaviye olarak bilinir, 602 tarihinde Mekke’de doğmuştur. Babası Ebu Sufyan idi. Kureyş kabilesindendir. Bu ailenin en nüfuzlu kişilerinden biri olarak gerektiğinde tüm aileyi savaşa ya da barışa götürecek kadar güçlü bir nüfuza sahipti. Aslında Beni Abd Şems ailesi ve önderliğindeki Ebu Sufyan, ilk başlarda toplu olarak Hz. Muhammed ile savaştı ancak savaşı kaybedince müslümanlığı seçtiler.

632 yılında, Hz. Muhammed’in vefatından sonra Suriye’deki Bizans ayaklanmasını bastırmak üzere savaşa katıldı ve burada da orduya öncülük etti. Hz. Ömer tarafından Şam’a vali olarak da atandı. Hatta Hz. Osman tarafından Suriye eyaletinin tamamına vali olarak atandı.

Hz. Ali’nin halife olarak seçilmesinden sonra buna şiddetle itiraz etti ve Hz. Osman’dan sonra kendisinin halife olmasını daha uygun gördü. Ancak bu durumda, Hz. Ali’nin hilafetini kabul etti. Fakat Hz. Osman’ın vefatından sonra açık bir şekilde muhalif oldu. Halifeliği kurnazlıkla eline aldıktan sonra Hz. Ali’ye ettiği kötülük ve zulümlerle tanıldı. Hz. Ali şehit edilince halifelik tamamen ona kaldı.

Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hasan’a karşı çıkan muaviyeden sonra halifeliği saltana dönüştürdü. Şam’da 680 yılında öldü. Daha sonraki yıllarda Muaviyenin oğlu yezid ise; peygamber efendimizin torunu olan Hz. Hüseyin ve ailesini kerbelada şehit etti.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.