Müzik Olmasaydı Ne Olurdu?

Bugünkü kompozisyon örneklerinde müzik olmasaydı nasıl bir hayat olurdu, müzik olmazsa ne olurdu konusunu işleyeceğiz. Müzik bir takım seslerin bir araya getirilip ritmik bir ahenk oluşturmasıdır. Bu ritim ve ahenklerin kulağa hoş gelmesi ve insan üzerinde bir takım duygu ve hisleri uyandırması gerekmektir.

Müzik bireylerin manevi gıdasıdır. Müzik olmasaydı insanlar duygu ve düşüncelerini ifade edebilecek daha güzel bir yol bulamazdı. Sesler sayesinde duygulanamaz, hüzünlenemez, çoşamazdı. Tarih boyunca bir çok ulusun savaş esnasında müzik aletleri ve sedalar eşliğinde askerleri cesaretlendirici ritimler kullandığını biliyoruz.

Ve bugünkü ülkelerin milli marşları… Bunların hepsi birer değerdir. Ayrıca müzik toplumların birer kültürel aynası, birer zenginliğidir. Toplumda müziğin hayatımızdaki yeri ve önemi adlı yazıda bahsettiğimiz gibi müzik sesini duyan insanların kan hücrelerinde hareketlilikler meydana gelir.

Müzik olmasaydı hayat bir hata olurdu

Ruhun gıdasıdır diye boşuna müzik örnek gösterilmemiş. Kısacası müzik olmasaydı toplumsal kültürel değerler sığ hale gelirdi. İnsanlar duygu ve düşünceleri, hislerini kolayca ortaya çıkaramazdı. Eğlenecek, üzülecek, empati  kurabilecek, çoşacak bir çok durum ellerinden alınmış olurdu. Atamızın bu konuda çok güzel bir sözü vardı hatırlatmak isterim; Sanatı olmayan bir toplumun can damarı kesilmiş olur.

Beyazokul.com


Müzik Olmasaydı Ne Olurdu?


Müzik Olmasaydı Ne Olurdu?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.