Nerde Hareket Orda Bereket Kompozisyon

Nerde hareket orda bereket atasözü için bir kompozisyon oluştuk! Atasözlerinin dilimizdeki yeri ve önemi büyüktür. Bir konuda sıkıştığımızda anlamı güçlendirmek, pekiştirmek ve bulunduğu ortamı en iyi şekilde ifade edebilmek için atasözlerine başvururuz.

Nerde Hareket Orda Bereket Kompozisyonu

Bir işin, eylemin yapılabilmesini ifade eden en güzel şey hareketliliğin olmasıdır. Hareket olmadan eylem gerçekleştirilemez. Eylem gerçekleştirilmeden de iş yapılamaz. İş yapılamayan bir ortamda da üretimden ve bolluktan bahsedilemez. Tüm silsileyi takip ettiğimizde hareket olan yerde bolluğun ve bereketin olması beklenecektir. Hareket olmadığı durumlarda tüm bu işlemlerden bahsetmek mümkün olmayacaktır.

Atalarımız bereketin olması için çaba ve hareketliliğinin gerektiğini nerede hareket orada bereket diyerek net bir şekilde ifade etmişlerdir. Hareketliliğin olduğu yerde çalışma, çabalama ve dolayısıyla emek olacağından bolluk ve bereket için gereken şartlar sağlanmış olacaktır. Hareketin hiç olmadığı bir ortamda emekten bahsedilemez. Emek olmayan bir yerde de yemeğin olmayacağı bilinir.

Tarlada çalışan bir işçiden örnek verelim. Bahar aylarında tarlasına gereken özeni göstererek ekim işlemlerini yaparsa, hasat mevsimi geldiği zaman kendi geçimini sağlayacak ürünleri toplar. Tarlasını ekerek sağladığı hareketin sonunda hasat zamanıyla bolluğu ve bereketi görecektir. Hiç hareket etmeden toprağını boş bıraksaydı, hasat mevsiminde yine boş bir şekilde beklemeye devam edecekti.

Nerde hareket orda bereket kompozisyon

Nerde Hareket Orda Bereket Ana Fikri

Nerde hareket orda bereket atasözünün ana fikri; Bereketin olabilmesi için bir hareketliliğin olması gerektiği anlatıyor. Hareketten kasıt çalışmadır. Çalışmanın olduğu yerde bolluğun ve bereketin olacağını ifade eder. Çalışmanın yani atalarımızın tabiriyle hareketin olmadığı yerde emekten bahsedilemeyeceği emeğin olmadığı yerde de yemekten bahsedilemeyeceğini anlatıyor

 

Atasözü Nedir

Atasözü nedir, diye merak edenler için; genellikle deneyim ve halk bilgeliğini yansıtan, öğüt verici veya belirli bir durumu özetleyen, kuşaklar boyunca aktarılan kısa ve özlü deyişler olarak bilinir. Toplumların kültürel mirası içinde önemli bir yeri vardır. Genellikle günlük yaşamda iletilen bilgileri, öğretileri ve deneyimleri içermektedir.


Nerde Hareket Orda Bereket Kompozisyon


Nerde Hareket Orda Bereket Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.