Consent Preferences Neşet Ertaş Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Neşet Ertaş Kimdir Kısaca Hayatı

15.03.2020
A+
A-
Neşet Ertaş Kimdir Kısaca Hayatı

Bozkırların Tezenesi olarak ün yapmış Neşet Ertaş, 1938 tarihi ile Kırşehir vilayetinde doğdu. Halk ozanı olarak saza ve söze çok iyi hükmeden Ertaş, günümüzde dahi en çok dinlenen ve huzur bulunan bir ozan olarak kabul edilir. Saza verdiği yönlendirme, onun ne kadar güçlü bir saz ustası olduğunu göstermiştir.

Şarkılarındaki ve türkülerindeki ahenkte de her zaman sazın büyük etkisi olmuştur. Aslında o henüz küçük yaşlarında türküler söyler ve etrafındaki halkın bu türkülerle tanışmasını sağlardı. Ancak ne zamanki Yozgat’a geçti, işte o zaman işin rengi biraz daha değişti ve Türk halkının kendisini keşfetmesini sağladı.

Yörenin ilginç gelenekleri, halk ozanlarının şiirlerinden nakaratları, kelam ve sözleri birleştirerek o kadar ustalıkla nakşetti ki türkülerini, artık tüm herkes tarafından sürekli dinlenen bir halk ozanı olmasını sağladı Ertaş’ın.

İstanbul’da bir süre kaldıktan sonra İzmir’e geçmiş ve burada sanat hayatına devam ederek birçok türküyü seslendirmiştir. Bunlardan en çok bilineni de Gitme Leylam, Sar Leyla Leyla ve Hareli Gelin adlı türküleridir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.