Consent Preferences Nezahat Onbaşı Kimdir? Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Nezahat Onbaşı Kimdir? Kısaca Hayatı

25.11.2019
A+
A-
Nezahat Onbaşı Kimdir? Kısaca Hayatı

Asıl adı Nezahat Baysel olan Nezahat Onbaşı, 24 Eylül 1900’lü yıllarda dünyaya gelmiş bir kurtuluş savaşı kahramanımızdır. Aslında onun ne zaman ve nerede doğduğuna dair net bir bilgi olmamakla birlikte, 1900’lü yıllarda ve İstanbul’da doğduğu yönünde bazı bilgiler bulunmakta ve biz de bu bilgileri referans almaktayız.

Babası ile birlikte kimi kaynaklara göre 9 kimilerine göre ise 12 yaşında iken Kurtuluş Savaşı’na katılan Nezahat Onbaşı, 70. Alay Komutanlığında babası ile birlikte cephede savaşmış ve birçok görev üstlenmiştir. 70. Alay Komutanlığı, Geyve Savaşı, Konya İsyanının bastırılması ve I. II. Inönü Savaşları gibi savaş ve müdafaalarda etkili bir komutanlık olarak biliniyordu.

Özellikle İnönü Savaşlarındaki göğüs kabartıcı savaş kahramanlığı sayesinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından da övgü ile karşılanmış ve takdir edilmiştir. Nezahat Onbaşı, henüz sadece 12 yaşında iken Tümen komutanı olan Ahmet Derviş Paşa’nın elinden bir plaket ve onbaşılık nişanını almıştır. Bundan sonra da kendisi Nezahat Onbaşı olarak tanınmıştır.

Nezahat Onbaşı, sadece bir savaşçı ve asker olarak değil, büyük bir simge olarak da ülkemizin bağrında yatan biridir. Kendisine 30 Ocak 1921 yılında TBMM tarafından açılan bir oturumda, ayakta alkışlanmak sureti ile İstiklal Madalyası da takdim edilmiştir.

Nezahat Onbaşı, 24 Eylül 1994 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. O tarihe kadar, birçok belgeselde, kendisinin de fikirlerine danışılmış ve verdiği bilgiler ışığında belgeseller oluşturulmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.