Consent Preferences Nikola Tesla Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Nikola Tesla Kimdir Kısaca Hayatı

29.02.2020
A+
A-
Nikola Tesla Kimdir Kısaca Hayatı

Dünya tarihinin en önemli bilimcilerinden biri olan Nikola Tesla, o zamanın Avusturya İmparatorluğu topraklarından olan Smiljan’da 10 Temmuz 1856 yılında dünyaya geldi. Sırp kökenli olan Nikola Tesla, ABD vatandaşıdır. Elektrik mühendisi olarak yüzlerce icadı bulunan ve bunların çok büyük kısmını patentli haline getiren Tesla, günümüzde akla hayale gelmeyen projelerin sahibi olarak bilinmektedir. Alternatif akım kavramına ilk defa temas ederek, daha az elektrik enerjisinden daha fazla mekanik enerjisi üretmede önemli rolller üstlenmiştir.

Aslında başlarda kendisi Edison’un yanında çalışıyordu. Ancak kendi icadı olduğu düşünülen ampul’ün kendisinden çalındığını ve patentinin alındığını ileri sürerek yanından istifa ederek ayrıldı. Kendi kurduğu kurum vasıtası ile dönemin en büyük projelerinden olan New York şehir aydınlatmalarında görevlendirilmek istense de, ampulün Edison’da olmasından dolayı, bu projeyi başlarda alamamıştı.

Ancak, o bu durumdan vazgeçmedi ve günümüzde Floresan Ampul olarak bilinen ampul çeşidini icat edip, patentini aldı ve tüm New York’u bu ampullerle aydınlatarak milyonlarca dolarlık gelir elde etti. Nikola Tesla, 1 Ocak 1943 yılında 86 yaşında iken ABD’ye bağlı New York şehrinde dünyaya veda etti.

Öldükten sonra el yazması çalışmaları gizlice sessiz sedasız yönetim tarafından el konuldu. Bir eve girmeden önce evin etrafından 3 kez tur atar öyle kapıdan girebilirdi. Kirli şeylere dokunamazdı.

Beyazokul.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.